فروردین 25, 1403
0

ذخیره سازی Tape یا Tape Storage چیست؟

403 بازدید
Tape Storage

ذخیره سازی Tape یا Tape Storageچیست؟

ذخیره سازی Tape یا Tape Storage چیست : ذخیره سازی Tape سیستمی است که در آن از نوار مغناطیسی به عنوان رسانه ضبط برای ذخیره داده ها استفاده می شود. با رشد سریع حجم داده ها در سراسر جهان، ذخیره سازی نوار یکی از مناسب ترین سیستم ها برای ذخیره سازی داده ها است که به ظرفیت زیادی نیاز دارد. ذخیره سازی نوار فقط برای پشتیبان گیری در صورت خرابی سیستم استفاده نمی شود، بلکه برای بایگانی داده ها برای ذخیره سازی طولانی مدت نیز استفاده می شود. در این مقاله با این استوریج و ساختار آن آشنا می شوید.

در سناریوهای امروزی، سرویس اصلی ذخیره‌سازی tape همچون انبارداری است. در واقع شرکت‌ها از نوارهای مغناطیسی برای پشتیبان‌گیری از داده‌های دیجیتال خود استفاده می‌کنند و آنها را در محل یا خارج از محل نگهداری می‌کنند تا به عنوان یک شبکه ایمن در صورت بروز بلایای طبیعی یا یک حادثه طبیعی بتوانند به داده ها و اطلاعات دسترسی داشته باشند.

ساختار سیستم ذخیره سازی tape

ذخیره سازی نوار شامل اجزای متعددی است که برای ارائه سیستمی با قابلیت خواندن، نوشتن و ذخیره داده ها یکپارچه شده اند. بطور معمول یک ذخیره ساز Tape از رسانه های نوار مغناطیسی و درایوهای نوار تشکیل شده است. اگرچه اجزای یک Tape Storage بسته به عوامل متعددی ممکن است متفاوت باشد.

لایه های نوار مغناطیسی

نوار مغناطیسی شامل دو لایه اصلی است که روی هم چیده شده اند: لایه پایه و لایه مغناطیسی. لایه پایه، به عنوان پشت نوار مغناطیسی نیز شناخته می شود، بستری است که انعطاف پذیری و استحکام را فراهم می کند. موادی مانند کاغذ، استات سلولز و پلی وینیل کلراید این لایه را تشکیل می دهند. لایه مغناطیسی یا لایه ضبط که بالای لایه پایه قرار دارد معمولاً از اکسیدهای فلزی ساخته شده است. اکسید آهن، دی اکسید کروم، و غیره. این لایه جایی است که داده ها به دلیل توانایی آن در مغناطیسی شدن توسط سیگنال های الکتریکی ذخیره می شوند.

چگونه داده ها روی نوارها ذخیره می شوند؟

بر اساس آنچه که در نظر داریم داده ها اساساً فقط یک دسته از صفر و یک هستند. تمام داده ها از طریق کد باینری، از طریق بیت ها ذخیره می شوند. علم مربوط به ذخیره سازی داده ها حول محور الکترومغناطیس و فرومغناطیس می چرخد. سیگنال‌های الکتریکی ستون‌های نوار مغناطیسی را مغناطیسی می‌کنند تا قطب شمال مغناطیسی رو به پایین یا رو به بالا داشته باشند، بنابراین صفرها و یک‌ها را از هم متمایز می‌کنند. به طور مشابه، ستون‌های نواری که خوانده می‌شوند می‌توانند جریانی را از طریق القاء در جهات مختلف ایجاد کنند که منجر به صفر و یک می‌شود، بنابراین شکل امنی از ذخیره‌سازی داده ایجاد می‌کند. این مکانیسم منجر به احساس نیاز به یک هد خواندن/نوشتن با قابلیت مغناطیسی کردن نوار شد که در نهایت باعث معرفی درایوهای نوار شد.

ذخیره سازی Tape یا Tape Storage

درایوهای نوار، ابزارهای ذخیره سازی tape هستند که قادر به خواندن و نوشتن از نوار مغناطیسی هستند. ورودی این دستگاه یک کارتریج نواری می باشد. کارتریج نوار یک قرقره از نوار مغناطیسی است که شامل داده هایی است که به صورت متوالی خوانده می شود. دو اسکن در ذخیره سازی اطلاعات نوار وجود دارد، اسکن مارپیچی و اسکن خطی. اسکن مارپیچی سرعت انتقال داده بهتری را ارائه می دهد و اسکن خطی به دلیل عدم تماس بین قسمت های مختلف سیستم نوار، قوی تر و قابل اعتمادتر است.

انواع فرمت های

برای درایوهای نوار خطی، فرمت اصلی Linear Tape-Open است که LTO Ultrium نیز نامیده می شود. هیولت پاکارد (HPE)، آی بی ام (IBM) و کوانتوم به طور مشترک این قالب را به عنوان بخشی از کنسرسیوم LTO توسعه دادند. این یک استاندارد منبع باز است که هر سازنده نوار درایو می تواند مجوز آن را صادر کند.

همراه با مشخصات LTO، سیستم ذخیره سازی tape خطی به کاربران اجازه می‌دهد فایل‌های نوار را مانند فایل‌های رسانه‌ای مبتنی بر دیسک مشاهده و دسترسی داشته باشند. LTO نوار را با شاخص محتوا و داده های واقعی پارتیشن بندی می کند. این ترتیب قابلیت خواندن/نوشتن سیستم های نوار خطی را سرعت می بخشد. از طرفی درایوهای اسکن حلزونی هنوز در دسترس هستند. با این حال، درایوهای نوار خطی از نظر عملکرد، هزینه و راحتی تا حد زیادی از آنها پیشی گرفته اند.

نقاط قوت و محدودیت های Tape Storage

مزایای متعددی برای استفاده از ذخیره سازی Tape، به ویژه برای استفاده های پشتیبان و بایگانی وجود دارد. آنها شامل موارد زیر است:

 • ظرفیت. نوارها در مقایسه با هارد دیسک ظرفیت زیادی برای ذخیره داده ها دارند.
 • کم هزینه. آنها در مقایسه با سایر رسانه های ذخیره سازی مقرون به صرفه هستند.
 • طول عمر. نوارهای ذخیره شده در یک محیط مناسب می توانند چندین دهه دوام بیاورند که عامل مهمی برای ذخیره سازی آرشیوی است.
 • قابل حمل و نقل. نوارها را می توان به راحتی از یک مکان به مکان دیگر منتقل کرد و ذخیره سازی خارج از خط در نظر گرفته می شود.
 • امنیت. امروزه نوارها از رمزگذاری مانند Advanced Encryption Standard-256 پشتیبانی می کنند و سطوح مختلفی از حفاظت از داده ها را ارائه می دهند.

ذخیره سازی Tape یا Tape Storage

برخی از معایب فناوری نوار شامل موارد زیر است:

 • ذخیره سازی متوالی درایوهای نوار از یک رویکرد دسترسی متوالی برای خواندن و نوشتن داده ها استفاده می کنند. این بدان معناست که آنها باید از ابتدای نوار شروع کنند و برای دسترسی به داده های خاص یا نوشتن داده های جدید، آن را بچرخانند.
 • فرسودگی در درازمدت. درایوهای نوار به سرعت می چرخند. وقتی درایو، داده‌هایی را که برای انتقال نیاز دارد پیدا کرد، نوار باید متوقف شود و تا جایی که داده‌ها هستند پشتیبان‌گیری شود. این اقدام شروع، توقف و پشتیبان‌گیری می‌تواند چند بار تا رسیدن به مکان مناسب ادامه یابد. این تکرار باعث می شود زمان پاسخ دهی درایو مدت بیشتری طول بکشد، و نیز نوار و درایو را فرسوده می کند و طول عمر هر دو را کوتاه می کند.

شرایط نگهداری tape

هر چند وقت یکبار باید داده ذخیره شده روی Tape را بازخوانی کنید. به یاد داشته باشید که کارتریج ها باید قبل از خاموش کردن درایو unload شوند و در قاب مخصوص خودشان نگهداری شوند. همچنین باید در جایی نگهداری شوند که قابل سرقت نباشند. Tape Storage باید در یک شرایط استاندارد و به دور از موارد زیر نگهداری شود:

 • رطوبت
 • دمای بیش از 43 درجه
 • نور شدید آفتاب
 • میدان های مغناطیسی
 • گرد و غبار و آلودگی
 • گازهای سمی و خورنده و دود سیگار

 

هیواشبکه

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.

لینکدین       اینستاگرام       تلگرام

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hivanetwork.ir/?p=73678
اشتراک گذاری:
مونا ارادتی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد ذخیره سازی Tape یا Tape Storage چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.