0

آموزش نصب ویندوز سرور 2019 به صورت گرافیکی

6650 بازدید
نصب ویندوز سرور 2019

آموزش نصب ویندوز سرور 2019 به صورت گرافیکی

آموزش نصب ویندوز سرور 2019 به صورت گرافیکی: با گذر زمان و پیشرفت همواره آپدیت های جدیدی از هر نرم افزار و برنامه ای روانه بازار می شود و لازمه بقا نیز یادگیری و استفاده از ورژن های جدید هر برنامه ای است. سیستم عامل ویندوز نیز در زمره همین آپدیت ها قرار گرفته است. ویندوز سرور در نسخه های مختلفی از جمله 2003، 2008، 2012 و 2016 وجود دارد و آخرین نسخه آن ویندوز سرور 2019 است. زمانی که تصمیم میگیرید در شبکه خود ویندوز سرور 2019 نصب کنید، لازم است قبل از نصب اطلاعاتی را داشته باشید که پیش نیاز نصب این سیستم عامل هستند. این پیش نیازها، شامل چهار مورد اول از فهرست نصب ویندوز سرور 2019 می باشند که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.

فهرست نصب ویندوز سرور گرافیکی

 1. انتخاب سرویس
 2. برآورد منابع
 3. انتخاب ساختار نصب
 4. انتخاب ویرایش موردنظر ویندوز
 5. نصب ویندوز سرور
 6. اقدامات پس از نصب

انتخاب سرویس

اولین موردی که باید به آن توجه کرد، این است که بدانید ویندوز سروری که راه اندازی می کنید قرار است چه نقشی را در شبکه داشته باشد؟! آیا دومین کنترلر خواهد شد؟ DHCP سرور خواهد شد؟ File Server خواهد شد؟ یا اینکه فقط برای اجرای یک نرم افزار، همچون نرم افزار حسابداری، نرم افزار تردد، یا نرم افزار  کنترل پروژه و … است؟ بنابراین در اولین گام باید بدانید کاربرد این ویندوز سرور برای چه کاری است.

برآورد منابع

بر اساس مورد کاربرد سرور ، برآورد منابع صورت می گیرد. فرض کنید در یک محیطی که شامل 120 کلاینت است و یک سرویس Active Directory Domain Controller نیاز دارد، می خواهید ویندوز سرور 2019 راه اندازی کنید. بنابراین بر این اساس میزان رم، سی پی یو و هارد سرور را تخمین می زنید.

یا فرض کنید یک نرم افزار امور مشترکین می خواهید راه اندازی نمایید و تعداد مشتریان شما در حدود 600 هزار نفر است. بنابراین به منابع بیشتری نیاز دارید. پس بر اساس نوع سرویس باید برآورد منابع انجام دهید.

انتخاب ساختار نصب

شرایطی را در نظر بگیرید که یک شبکه بسیار کوچکی دارید و سیستم تخصیص داده شده برای سرور ، یک کیس با CPU Core i7 و RAM 8GB و Hard 1TB است. مسلما در این صورت باید مستقیما ویندوز سرور را نصب نمایید.

حال شرایط دیگری را تصور کنید که یک سرور متناسب با ساختار اتاق سرور یک شبکه بزرگ در اختیار دارید. به عنوان مثال سرور HP DL380 G10 در چنین نباید مستقیما روی سرور ویندوز نصب کرد و در اینجا باید از تکنولوژی مجازی سازی استفاده کنید. فرضا می توان از VMware VCP استفاده کرد.

یکی از نرم افزارهای پیشرفته ارائه شده توسط شرکت VMware نرم افزار VMware VCP می باشد. نرم افزارVMware VCP  به افراد امکان نصب سیستم عامل های مختلف را به صورت مجموعه سرورهای مجازی می دهد. از مزایای نرم افزار VCP این است که سرویس های شبکه نه تنها از لحاظ کیفی دچار مشکل نمی شوند بلکه مواردی مثل برقراری امنیت، مدیریت متمرکز، صرفه جویی در هزینه و در دسترس بودن همیشگی سرویس ها را در پی خواهد داشت. در اینجا بعد از ساخت هر ماشین، سرویس های موردنظر را روی هر ماشین نصب کرده و استفاده می کنید.

انتخاب ویرایش سرویس

بر حسب انتخاب نوع سرویس، یکی از Edition های ویندوز سرور را می توان انتخاب نمود.

نصب ویندوز سرور

پس طی کردن موارد فوق و تهیه نمودن چک لیستی از موارد گفته شده، اقدام به نصب ویندوز سرور 2019 می کنید.

اقدامات پس از نصب

پس از نصب، قبل از آنکه اقدام به نصب سرویسی نمایید، باید یکسری اقدامات از جمله تنظیمات IP، تنظیمات DNS و …  انجام شود.

مراحل نصب ویندوز سرور 2019

در ابتدای کار باید مشخص کنید که از چه متدی برای نصب می خواهید بهره بگیرید(نصب مستقیم روی سرور، که فقط با  قرار دادن DVD ویندوز و یا USB Flash Bootable کار نصب آغاز می شود. یا نصب روی ماشین مجازی در یک سرور قوی). در ادامه نصب را با ساخت یک ماشین مجازی در VCP ادامه می دهیم.

1-ساخت ماشین مجازی

روی گزینه Create/register vm کلیک کنید. در قدم اول باید یک نام برای آن انتخاب کنید که معمولا این نام بر اساس سرویسی است که تصمیم دارید بعد از نصب ویندوز بر روی این سرور خود، نصب کنید. Guest OS family  را Windows و Guest OS versoin  را Windows Server 2019 (64 bit) انتخاب کرده و گزینه Enable windows virtualization security را فعال کرده و روی Next کلیک کنید.

در صفحه بعدی Datastore نمایش داده می شودکه میزان فضای ذخیره سازی ماشین مجازی را نمایش می دهد. ممکن است روی یک سرور چندین Datastore وجود داشته باشد.

نصب ویندوز سرور 2019

در صفحه بعدی منابع ماشین مجازی شما را نمایش می دهد که بر حسب توضیحات قبل، می توانید منابع مورد نظر را اختصاص دهید. همچنین می توانید با فعال کردن گزینه Connected در کنار گزینه Network card انتخاب کنید که به کارت شبکه متصل باشد یا نباشد.

نصب ویندوز سرور 2019

اگر بخواهید از فایل ایزو برای نصب ویندوز سرور 2019 روی ماشین مجازی خود استفاده کنید از گزینه CD/DVD Drive1 می توانید روی Datastore iso کلیک کنید و فایل ایزوی مورد نظر خود را آپلود کنید. (یا اگر قبلا فایل ایزو را در Datastore  قرار داده اید، آن را انتخاب کنید)

نصب ویندوز سرور 2019

اگر هم از DVD بخواهید برای برای نصب ویندوز سرور 2019 روی ماشین مجازی خود استفاده کنید، از گزینه CD/DVD Drive1 می توانید روی Host Device کلیک کنید و DVD ویندوز سرور 2019 را در DVD ROM سرور خود قرار دهید. سپس روی Next کلیک کنید.

تنظیمات انجام شده را خواهید دید و اگر مورد تایید است رویFinish  کلیک کنید تا ساخت ماشین مجازی به اتمام برسد. سپس روی ماشینی که ساختید کلیک کرده و روی  گزینهPower on  کلیک کنید.

روی گزینه Console و سپس Open browser console کلیک نمایید تا پروسه نصب را مشاهده نمایید.

نصب ویندوز سرور 2019

2-نصب ویندوز سرور 2019

زمانی که عبارت Press any key to boot… را مشاهده کردید، کلید Enter را بزنید تا بوت از روی فایل ایزو صورت بگیرد.

صفحه اول نصب ویندوز که انتخاب زبان است، با همان موارد پیش فرض روی Next کلیک کنید.

نصب ویندوز سرور 2019

در صفحه بعدی روی Install windows کلیک کنید.

صفحه ادیشن های ویندوز سرور 2019 را مشاهده می کنید که با انتخاب گزینه Datacenter Desktop نصب را ادامه دهید. سپس لایسنس را Accept  کرده و Next می زنید.

نصب ویندوز سرور 2019

از بین دو گزینه Custom و Upgrade گزینه Custom را انتخاب کنید. در صفحه بعدی روی هارد دیسک کلیک کرده و Next بزنید. مراحل نصب آغاز می شود. منتظر بمانید تا نصب به اتمام برسد.

پس از اتمام نصب باید برای ویندوز سرور خود رمز اختصاص دهید. نام کاربری به طور پیش فرض Administrator است که می توان بعدا آن را تغییر داد.

نصب ویندوز سرور 2019

در سیستم هاست خود با فشردن کلیدهای Ctrl+Alt+Del وارد ویندوز می شوید. اما در اینجا که روی ماشین مجازی نصب ویندوز سرور انجام شده است، باید از کلیدهای معادل استفاده شود. همانطور که در تصویر مشخص است، از مسیر زیر کلید ترکیبی را انتخاب کرده تا وارد محیط ویندوز سرور شوید.

نصب ویندوز سرور 2019

3-اقدامات پس از نصب

اولین کنسولی که در ویندوز سرور بطور پیش فرض و خودکار باز می شود، Server manager  است. از طریق این کنسول می توانید اقدامات مهم پس از نصب را انجام دهید که شامل موارد زیر می شود:

نصب ویندوز سرور 2019

 1. در Server manager از بخش Local Server نام کامپیوتر را تغییر می دهیم. اگر هر سرویسی و خصوصا اکتیو دیرکتوری نصب کنید، و سپس قصد تغییر نام کامپیوتر داشته باشید، شبکه دچار مشکل خواهد شد.
 2. دومین قدم تنظیم ساعت و تاریخ ویندوز سرور شماست. اگر تنظیم ساعت سرور اشتباه باشد در ارتباط با کلاینتها دچار مشکل شده و نمی تواند سرویس دهی درستی انجام دهد.
 3. قدم سوم تنظیم فایروال و دیفندر است. اگر در شبکه خود سرویس آنتی ویروس و سرویس فایروال جداگانه ای دارید و نیاز به این تنظیمات پیش فرض ویندوز سرور خود ندارید، می توانید آن ها را خاموش کنید.
 4. قدم بعدی که مهم است، اختصاص دادن IP Address است. که بنا بر ساختار خاصی آدرس دهی انجام می شود. مثلا برای سرورها آدرس های IP   در یک رنج باشد. به عنوان مثال 10.0.0.11 .  بطور مثال می خواهید سرور شما با شبکه های بیرونی و نیز اینترنت در ارتباط نباشد ، بنابراین نیازی به آدرس Gateway نیست. و در قسمت DNS نیز چون خودش DNS Server است، IP خودش را قرار می دهیم(یعنی 10.0.0.11).
 5. قدم بعدی تنظیمات زبان سرور است که اگر به زبان خاصی مثلا زبان فارسی احتیاج داشتید، آن را نیز اضافه کنید.
 6. قدم آخر اکتیو کردن ویندوز سرور 2019 است. که با استفاده از ابزارهایی که وجود دارد، اینکار را انجام دهید.

پس از اتمام تنظیمات سرور خود را ریست نمایید تا تنظیمات صورت گرفته، اعمال شود.

نصب ویندوز سرور 2019

 

هیواشبکه

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hivanetwork.ir/?p=53074
اشتراک گذاری:
مونا ارادتی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد آموزش نصب ویندوز سرور 2019 به صورت گرافیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.