فروردین 25, 1403
0

نحوه نصب additional در ویندوز سرور 2012/2016

2722 بازدید
Additional

نحوه نصب additional  در ویندوز سرور

اقدامات قبل نصب و راه اندازی additional

قبل از هرکاری ابتدا اتصالات بین دو سرور از نظر رنج ip  و تنظیمات فایروال  و  computer name بررسی شود که دو سرور در شبکه باهم ارتباط داشته باشند.
اگر شما مدیر یک شبکه کوچک یا بزرگ باشید و بعد از تلاش های بسیار یک دومین کنترولر به همراه چندین کاربر و گروه و … ایجاد کرده باشید نمی خواهید که با یک مشکل در سرور اصلی تمامی اطلاعات شما از بین برود برای حفظ این اطلاعات می توانید یک سرور جدید آماده کنید و اطلاعات مربوط به دومین کنترولر خود را به صورت کامل در طول بازه زمانی مشخص به سرور دیگر انتقال دهیم.

کاربرد و کارایی این روش

بیشترین کاربرد سرویس additional زمانی است که تمام اطلاعات از سرور اصلی به سرور دوم انتقال داده می شود و اگر سرور اصلی از کار افتاد شبکه قطع نمی شود و تمامی کاربران به سرور دوم که additional می باشد وصل می شوند.

نیاز به یک سرور اصلی داریم که اطلاعات مربوط به کاربران ، گروه ها و… روی آن قرار دارد که در این بخش دومین hiva.local مربوط به سرور اصلی است و یک سرور دیگر در کنار این سرور قرار می دهیم و رنج ip  آن را در رنج ip سرور اصلی قرار داده و آدرس dns  باید آدرس سرور اصلی باشد.

مشخصات سرور اصلی به صورت پیش فرض :

Domain : hiva.local 

 ip address: 10.0.0.40     Dns:10.0.0.40 ,10.0.0.35    cn=win-2016   

مشخصات سرور دوم به عنوان backup server :

Ip address:10.0.0.35        Dns:10.0.0.40         cn=win-server222

شروع کار

در تصویر 1  وارد سرور دوم که از قبل نصب کردید شوید و server manager  را اجرا کنید بعد از اجرا بر روی add roles and features  کلیک کنید. در صفحه باز شده برروی next  کلیک کنید تا به server roles  برسید و در این قسمت گزینه active directory domain services  را انتخاب کنید و برروی next  کلیک کنید و سرویس را نصب کنید بعد از نصب به مانند شکل روبرو برروی  promote this server to a domain controller  کلیک کنید.

additional

additional

additional

additional

additional

در تصویر 2 گزینه add  a domain controller to an existing domain  را انتخاب و در قسمت domain نام دومین اصلی خود را وارد کنید و در بخش ….. supply the credentials  یوزر نیم و پسورد دومین سرور اصلی خودرا وارد کنید و برروی next  کلیک کنید.

additional

additional

additional

در تصویر 3  یک رمز عبور برای restore mode  وارد کنید و برروی next  کلیک کنید.

additional

 

در تصویر 4  برروی next  کلیک کنید.

additional

در تصویر 5 در بخش replicate from از منوی کشویی سرور مورد نظر خود که دومین hiva.local روی آن فعال است را انتخاب کنید. برروی next  کلیک کنید.

additional

در تصویر 6 برروی next  کلیک کنید.

additional

در تصویر 7 برروی next  کلیک کنید.

additional

 در تصویر 8  برروی install  کلیک کرده تا دومین مورد نظر فعال شود.

additional

additional

additional

additional

additional

 

زمانی که تنظیمات مورد نظر انجام شد تمام اطلاعات از دومین اصلی یعنی hiva.local به سرور دوم انتقال داده می شود اگر کاربری هم ایجاد کنید بلافاصله این کاربر در سرور دوم که ایجاد شده انتقال می یابد.
کار انتقال اطلاعات بین دو سرور توسط سرویس active directory sites and services صورت می گیرد که برای اجرای آن وارد سرور اصلی که دومین آن hiva.local  است می شویم و در search  همانند شکل روبرو سرویس active directory sites and services را اجرا کنید.(از طریق منوی tools در server manager هم می توان وارد این بخش شد)
در تصویر 9 مشاهده می کنید که سرویس مورد نظر اجرا شده است اگر از سمت چپ وارد  serverشوید مشاهده خواهید کرد که دو سرور  با نام های مورد نظر ایجاد شده است که نحوه ار تباط بین دو سرور به این صورت انجام می شود.

additional

در تصویر 10 اگر برروی ntds setting در سرور اول کلیک کنید و در صفحه ای که باز می شود برروی automatically generated کلیک راست کنید و گزینه properties  را انتخاب کنید.

additional
در تصویر بالا اگر به بخش replicate from توجه کنید نام سرور دوم را نشان می دهد و در بخش site  لینک ارتباطی به شکل پیش فرض وارد شده است برای اینکه مشخص کنید که چه زمانی اطلاعات active directory بین دو سرور انتقال داده شود برروی change schedule کلیک کنید.

در تصویر 11 با بررسی شرایط سازمان مربوطه خود می توانید ساعت و روزهای مورد نظر را برای انتقال اطلاعات بین دو سرور را انتخاب کنید.additional

بعد از انجام موارد بالا از سمت چپ برروی subnet  کلیک راست کرده و گزینه  new subnet  را انتخاب کنید. این بخش برای تعریف subnet  در شبکه مورد نظر می باشد.

additional

در تصویر بالا در قسمت prefix  آدرس net  شبکه خود را وارد کنید یعنی اگر آدرس به صورت 10.0.0.40 باشد و subnet  به شکل 255.0.0.0 باشد عدد 255 بدین صورت است که اولین بخش ip ثابت می باشد. در واقع آدرس به صورت 10.0.0.0/8 است بعد از وارد کردن اطلاعات site name را انتخاب کرده و برروی  ok کلیک کنید.
همان گونه که مشاهده می کنید subnet  مورد نظر ایجاد شده است با ایجاد این سابنت در یکی از سرورها در سرور دیگر این subnet ساخته می شود.

additional

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hivanetwork.ir/?p=18698
اشتراک گذاری:
آرش صفرزاده
مطالب بیشتر

نظرات

2 نظر در مورد نحوه نصب additional در ویندوز سرور 2012/2016

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. میشه نحوه انجامش را از پاورشل را هم توضیح بدید، مثلا اگه بخواهیم با پاورشل به سرور پشتیبان وصل شیم باید چطوری این مراحل را انجام بدیم ؟
    همینطور اگه مثلا ای پی سرور اصلی من 172.16.0.10 باشه . آی پی سرور پشتیبان، 172.16.0.11 باشه ساب نت را چی تعریف کنم، این قسمت هم اگه میشه بیشتر توضیح بدید ممنون میشم.

    6