0

 ساخت گروه در سرویس active directory users and computer

2931 بازدید
group

 ساخت گروه در سرویس active directory users and computer

بیشترین و مهم ترین کاربرد در active directory گروه ها (Group) می باشد که زیاد از این بخش استفاده می شود.اگر شما تعداد زیادی کاربر با سطح دسترسی های مختلف دارید بهتر است اول Group های مختلف با سطح دسترسی های مربوط به خودشان را ایجاد کنید و سپس کاربران را به گروه مربوط به خودشان اضافه کنید.

برای تماشای ویدیوی ایجاد گروه می توانید به مقاله ایجاد ساختار سازمانی در اکتیو دایرکتوری مراجعه کنید.

شروع کار

برای ساخت گروه وارد سرویس —-active directory می شویم و از سمت چپ همانند تصویر 1 برروی users  کلیک راست کرده و از بخش new  گزینه group  را انتخاب کرده و یا از نوار ابزار بالایی برروی ایکن مورد نظر کلیک می کنیم .

group

در تصویر 2 در قسمت group name  نام گروه مورد نظر را وارد می کنیم گروه ها از تقسیم بندی group scope / type   استفاده می کند که به بررسی این دو بخش می پردازیم:

group

1- در بخش group scope  سه گزینه وجود دارد گزینه domain local  که اگر این گزینه انتخاب شود گروه موردنظر شما توانایی عضو گرفتن کاربران را از داخل دومین خود و دومین های forest  که به دومین اصلی trust  می باشند را دارد .

2- گزینه global  که توانایی عضو گرفتن فقط از دومین خود و زیر مجموعه ی خود را دارا است و توانایی دسترسی از تمام forest  ها و دومین ها را دارد.

3- گزینه universal  توانایی عضو گیری از هر دومین و یا forest  را دارا می باشد یعنی این که اگر از چندین دومین اصلی در شبکه خود استفاده می کنید در صورت trust  بودن می توانید کاربران هر دومین را عضو این گروه کنید(منظور از trust  این است که اگر اجزای دومین x  بتواند توسط دومین y  قابل دسترس باشد و بالعکس).

زمانی که گزینه پیش فرض global  انتخاب شد بخش دیگری وجود دارد با نام group type  که دو گزینه در این قسمت وجود دارد اگر گزینه security  را انتخاب کنید این گروه مجوز لازم را می توانند دریافت کنند و برای ارسال پیام گروهی در دومین استفاده می شود اما گزینه destribution  این امکان را نخواهد داشت که مجوز دریافت کند اما می تواند به اعضای خودش پیام ارسال کند و در این کادر دو گزینه global, security  انتخاب می کنیم و برروی گزینه ok  کلیک کنید.

بعد از ساخت گروه طبق تصویر 3 برروی آن کلیک راست کنید و گزینه properties  را انتخاب کنید.

group

در تصویر 4 در تب general  می توانید نوع گروه و scope  آن را مشاهده کنید و می توانید آن ها را تغییر دهید توضیحات و آدرس ایمیل و توضیحات مربوط به گروه که ساختید را وارد کنید.

group

نکته مهم : اگر scope  یک گروه را  global  در نظر گرفته باشید دیگر نمی توانید آن را به dimain local  تغییر دهید و یا بالعکس .

در تصویر 5 در تب members می توانید هر کاربری که عضو دومین و یا forest  دیگر را زیر مجموعه این گروه قرار دهید برای این کار برروی  add کلیک کرده و کاربر موردنظر خود را جستجو کنید.

group

در تصویر 6 برروی بخش member of  کلیک کرده و می توانید این گروه را عضو گروه دیگر کنید و از مجوز های آن استفاده کنید برای این کار برروی add کلیک کنید و گروه موردنظر را به مانند شکل روبرو به لیست اضافه کنید.

group

در تصویر 7 در بخش managed by می توانید مشخص کنید که چه کاربر و گروهی (Group)، رییس گروه موردنظر باشد یعنی با انتخاب آن فقط همان گروه یا کاربر موردنظر می تواند کاربران دیگر را عضو این گروه کند برروی ok  کلیک کنید

group

در تصویر 8 اگر برروی یک کاربر کلیک راست کنید گزینه های زیادی را مشاهده خواهید کرد که با هم این گزینه ها را بررسی می کنیم :

group

1- copy : اگر این گزینه را انتخاب کنید می توانید یک کاربر جدید با اطلاعات کاربر قبلی که ار آن کپی گرفتید را تهیه کنید.

2- add to a group :  این گزینه برای عضویت کاربر موردنظر در یک گروه خاص می باشد بعد از کلیک برروی آن صفحه ای باز می شود که می توانید گروه موردنظر را برای عضویت این کاربر در آن مشخص کنید.

Disable account -3 : با کلیک برروی این گزینه کاربر موردنظر غیرفعال می شود و توانایی ورود به شبکه از او گرفته می شود و اگر دوباره برروی آن کلیک کنید می توانید کاربر موردنظر را فعال کنید.

4- reset password : با کلیک برروی این گزینه رمزعبور کاربر را بدون دانستن رمزعبور قبلی تغییر دهید.

5- move: با انتخاب این گزینه می توانید کاربر و یا گروه موردنظر را به یک قسمت دیگر انتقال داد.

6- open home page: با کلیک برروی این گزینه آدرس سایت کاربر موردنظر که در قسمت general  مربوط به کاربر موردنظر وارد کردید باز می شود .

7- send mail: می توانید برای کاربر موردنظر در صورت نصب بودن outlook  ایمیل بفرستید.

 

هیواشبکه

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.

 

 

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hivanetwork.ir/?p=20693
اشتراک گذاری:
آرش صفرزاده
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد  ساخت گروه در سرویس active directory users and computer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.