اردیبهشت 6, 1403
0

child domain و کاربرد آن برروی ویندوز سرور

3997 بازدید
child domain

 child domain و کاربرد آن برروی ویندوز سرور

child domain یک زیر مجموعه از دومین اصلی می باشد به طور مثال اگر شما یک دومین با نام hiva.local داشته باشید دومین child.hiva.local ایجاد خواهد شد. مهمترین کاربرد این نوع دومین در شرکت های بزرگ که چندین شعبه  در چند شهر مختلف را دارا هستند به کار می رود.مثلا اگر دو شرکت دارای منابع مختلف نرم افزاری باشند برای برخی صرفه جویی در هزینه و زمان مهم است و برای برخی دیگر کیفیت و تولید نرم افزار قدرتمند و بهینه مد نظر است.

برای ساخت child domain نیاز به یک دومین اصلی می باشد که در این جا دامنه اصلی hiva.local می باشد که از قبل برروی سرور اصلی ما نصب شده و یک دومین دیگر که کار  child را انجام می دهد برروی سرور دیگر نصب و راه اندازی خواهیم کرد. تصویر 1 بیانگر این موضوع است.

child domain

اقدامات قبل نصب و راه اندازی child domain

همانطورکه می دانید اولین اقدام برای نصب یک سرویس ، تنظیمات اولیه آن می باشد، تنظیمات اولیه شامل :

1- تنظیمات ip می باشد، در واقع هر دو دومین باید از نظر ip در یک رنج و کلاس باشند تا بتوانند باهم در شبکه ارتباط داشته باشند.

2- تنظیمات فایروال انجام شود.

3- تنظیمات  Time zone بررسی شود، دو دامنه باید Time zone یکسان داشته باشند.

4- تنظیمات IE  enhanced security configuration بررسی شده و off شود.

5- Computer name تغییر کند.

6- Microsoft Defender Antivirus خاموش شود.

خب بعد از انجام این مراحل و گرفتن ping با دامنه اصلی به سراغ نصب و راه اندازی  Childe Domain می رویم.

نصب و راه اندازی Child Domain در ویندوزسرور 2022

برای نصب چایلد دومین ما به دو دامنه نیاز داریم، دامنه اول ما همان دامنه اصلی و Root Forest می باشد، که در ابتدا باید دامنه Root Forest را نصب کنیم و بعد از آنکه نصب دومین اصلی به طور کامل انجام شد، به سراغ نصب و راه اندازی Child می رویم.

برای ایجاد دومین اصلی می توانید به مقاله نصب اکتیو دایرکتوری در ویندوزسرور 2022 مراجعه کنید.

بعد از ایجاد Root Forest، از منوی استارت وارد تنظیمات Server Manager در دومین دوم می شویم. در کنسول باز شده مطابق تصویر زیر روی Add role and features کلیک می کنیم. همچنین می توانید از نوار بالا، روی Manage کلیک کرده و همین گزینه را انتخاب کنید.

child domain

در این صفحه ابتدا توضیحات و چند نکته مهم را یادآور می شود. تیک گزینه  Skip this page by default را بزنید و با زدن روی دکمه Next به مرحله بعد بروید.

child domain

در این صفحه، اینکه نصب به صورت ریموت دسکتاپ و از راه دور باشد یا به صورت نصب بر روی سرور فیزیکی باشد را انتخاب می کنیم.

child domain

مطابق تصویر سروری که می خواهیم برای آن Child Dmain ایجاد کنیم را انتخاب کرده و Next را می زنیم.

child domain

در این مرحله باید سرویسی که قصد نصب آن را دارید، انتخاب کنید. برای ایجاد child نیز در ابتدا باید رول اکتیو دایرکتوری را نصب کنیم. برای نصب رول اکتیو دایرکتوری، باید گزینه Active Directory Domain and Services را تیکدار کنیم. با این کار صفحه ای باز می شود که Feature های لازم را نیز به طور خودکار انتخاب می کند. کافیست روی Add  Features  کلیک کنیم.

child domain

همانطور که در عکس مشاهده می کنید گزینه تیمدار شده است، روی Next کلیک می کنیم.

child domain

به صورت پیش فرض برخی از Feature ها، از جمله  Group Palicy Management به همراه اکتیو دایرکتوری نصب می شود، بدون اینکه تغییری اعمال کنیم، فقط بر روی Next کلیک می کنیم.

مرحله هفتم child

در این مرحله توضیحاتی در مورد سرویس اکتیو دایرکتوری داده شده است که این سرویس را معرفی می کند. روی Next کلیک کنید تا مراحل نصب ادامه یابد.

مرحله هشتم نصب child

در مرحله آخر نصب می شود گزینه Restart the destination server automatically if required را تیک دار کرد تا پس از تمام شدن نصب سرویس ، سیستم به طور خودکار ریستارت شود. یک پیغام بر روی صفحه ظاهر می شود، Yes را انتخاب می کنیم و سپس بر رویInstall  کلیک می کنیم تا نصب آغاز شود.

مرحله هشتم نصب child

بعد از اینکه نصب تمام شد و نوار آبی پرشد، close را میزنیم تا سیستم شروع به ریستارت کند.

مرحله دهم نصب child

بخش دوم تنظیمات ایجاد Child Domain

بعد از راه اندازی مجدد سیستم، مطابق شکل روی علامت تعجب زرد رنگ کلیک کرده و بر روی Promote this server to a domain controller کلیک کنید.

مرحله دهم نصب chid

خب در این مرحله می خواهیم دامنه Child خود را بسازیم، مطابق عکس گزینه دوم یعنی add a new domain to an existing forest را انتخاب می کنیم.

در باکس select domain type گزینه Child domain را انتخاب می کنیم.

در باکس Parent domain name نام دامنه سرور اصلی (Root)  خود را که می خواهیم برای آن Child Domain ایجاد کنیم را وارد می کنیم.

در باکس New domain name یک نام برای دامنه خود ایجاد می کنیم.

در انتها، مطابق عکس زیر بر روی Change زده و  username , password سرور اصلی که را وارد می کنیم و بر روی next کلیک می کنیم.

رحله دوازدهم نصب child

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید  domain function level را بر روی windows server 2016   گذاشته است. در کادر DSRM   یک رمز عبور برای restore mode  تنظیم می کنیم و برروی next کلیک می کنیم.

مرحله سیزدهم نصب child

در قسمت Change نام کاربری ای که اولویت بالایی برای دسترسی به سرویس DNS داشته باشد را وارد می کنیم (یوزرنیم و پسورد دومین اصلی خود را وارد کنید) و در انتها Next را می زنیم.

مرحله چهاردهم نصب child

در این مرحله نام دامنه child که در مراحل قبل ایجاد کرده بودیم و تایید شده است را به ما نشان داده می دهد. خب، برروی next  کلیک کنید.

مرحله پانزدهم نصب child

در این مرحله می توانید مسیر ذخیره فایل های سیستمی یعنی log file, sysvol و database را ببینید که میشود آن را تغییر داد و یا به صورت پیش فرض بگذارید.

مرحله شانزدهم نصب childپس از آن یک review از تنظیماتی که پس از نصب چایلد دومین در ویندوز سرور 2022 انجام داده ایم، نمایش داده می شود. بNext می کنیم و به مرحله بعدی می رویم.

مرحله هفدهم نصب child

بعد از اینکه اطلاعات تایید شد و تیک سبز گرفت بر روی install  کلیک می کنیم تا مطابق شکل زیر نصب Child Domain  شروع شود.

مرحله هجدهم نصب childپس از اتمام نصب، سیستم ریستارت می شود و بعد از راه اندازی مجدد سیستم، پسوردی  که برای دامنه ساخته ایم را در این بخش وارد می کنیم.

مرحله نوزدهم نصب child

خب حالا اگر به سراغ دومین اصلی خود برویم می توانیم از قسمت tools در نوار بالای کنسول بر روی Active Directory Domain and Trust کلیک کرده و Child Domain ایجاد شده را در آنجا ببینیم.

مرحله بیست و یکم نصب child

 

برای مشاهده مراحل نصب و راه اندازی Child Domain می توانید ویدیوی زیر را ببینید.

 

 

نصب و راه اندازی Child Domain در ویندوزسرور 2016

بخش اول ایجاد Child Domain

در تصویرپایین ابتدا وارد سرور دوم شوید و server manager را اجرا کنید و برروی add roles and features کلیک کنید (در تصاویر بعد برروی next کلیک کنید )

child domain

 

 

child domain

گزینه اول را در تصویر زیر انتخاب می کنیم.

child domain

سروری که قصد داریم  برروی آن Child domain را ایجاد کنیم انتخاب می کنیم.

child domain

در تصویر زیر از سمت چپ از رول های موردنظر گزینه active directory domain services  را انتخاب کرده و در کادری که باز می شود برروی add feautures کلیک کنید و برروی next  کلیک می کنیم.

child domain

درتصویر پایین بدون انتخاب گزینه ای برروی next  کلیک می کنیم. در تصویر بعد هم next می زنیم.

child domain

child domain

در این مرحله گزینه —- restart the destination  را انتخاب و برروی install  کلیک کرده تا سرویس active directory نصب شود.

child domain

بخش دوم تنظیمات ایجاد Child Domain

در تصویر 7 بعد از ریستارت شدن سیستم و راه اندازی مجدد برروی —- promote this server to a کلیک می کنیم.

child domain

در تصویر زیر از میان گزینه های موجود برروی add a new domain to an existing forest  را انتخاب و برروی باکس select domain type   گزینه  child domain  انتخاب کنید و در قسمت  forest domain name نام دامنه  (root) سرور اصلی خود را وارد کنید (در اینجا دامنه اصلی hiva.local ) و در بخش new domain name یک نام دلخواه برای child  وارد کنید. در بخش change  هم username , password سرور اصلی که دامنه برروی آن نصب است را وارد و برروی next کلیک کید.

child domain

در این مرحله  domain function level  را برروی windows server 2012  گذاشته  و در کادر dsrm  باید یک رمز عبور برای restore mode  در نظر می گیریم و برروی next  کلیک می کنیم.

child domain

در تصویر پایین نام کاربری ای را وارد می کنیم که که اولویت بالایی را برای دسترسی به سرویس dns  داشته باشد. (در اینجا یوزرنیم و پسورد سرور اصلی خود را وارد کنید)

child domain

در این مرحله  نام  child که در مراحل قبل وارد کردید و تایید شده به شما نشان داده می شود و برروی next  کلیک می کنیم.

child domain

در تصویر 11 مسیر فولدرهای مشخص شده را می توانید تغییر دهید در غیر این صورت تغییری ندهید و برروی next  کلیک کنید.

child domain

در این مرحله اطلاعات کامل و دقیق از مراحل قبل به شما نمایش می دهد بر روی next کلیک کنید.

child domain

مطابق تصویر زیر بعد از تایید اطلاعات برروی install  کلیک کنید تا به طور کامل کار نصب child domain  شروع شود.

child domain

 

child domain

child domain

پس از پایان نصب سیستم در بخش قبل ریستارت خواهد شد. بعد از راه اندازی مجدد سیستم پسورد دامنه را که در مرحله قبل ساختید در این بخش وارد کنید.

child domain

در انتها وارد tools  در بخش سرور شده و برروی  active directory users and computers کلیک کنید حال دامنه مورد نظر ساخته شده است.

child domain

 

 

هیواشبکه

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر  مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hivanetwork.ir/?p=15716
اشتراک گذاری:
آرش صفرزاده
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد child domain و کاربرد آن برروی ویندوز سرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: نصب و راه اندازی Child Domain 2022 به روش Core | فروشگاه هیواشبکه