0

سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022 + نصب و پیکربندی

647 بازدید
نصب و پیکربندی سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022

نصب و پیکربندی سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022

نصب و پیکربندی سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022 : Windows Deployment Services یا WDS یکی از سرویس های پرکاربرد ویندوز سرور است که به مدیران این امکان را می دهد که سیستم عامل های ویندوز را از راه دور نصب کنند. WDS را می توان برای نصب های مبتنی بر شبکه برای راه اندازی رایانه های جدید استفاده کرد تا مدیران مجبور نباشند مستقیماً هر سیستم عامل (OS) را با استفاده از CD یا DVD تک تک نصب کنند.

شرکت مایکروسافت توصیه می کند اگر به فکر استفاده از WDS در سازمان یا اداره خود هستید، بهتر است درک خوبی از سرویس های ویندوز سرور همچون Active Directory، DNS و DHCP داشته باشید. مایکروسافت همچنین توصیه می کند که ممکن است برای مدیران مفید باشد که درک خوبی از محیط اجرای پیش راه اندازی PXE داشته باشند.

مزایای استفاده از سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022 :

  • WDS امکان نصب مبتنی بر شبکه سیستم عامل های ویندوز را فراهم می کند که در مقایسه با نصب دستی، پیچیدگی و هزینه را کاهش می دهد.
  • از فناوری‌های استاندارد راه‌اندازی ویندوز از جمله محیط پیش‌ از نصب ویندوز (Windows PE)، فایل‌های wim. و راه‌اندازی مبتنی بر image استفاده می‌کند.
  • به شما امکان می دهد با استفاده از Image Capture Wizard که جایگزینی برای ابزار ImageX است، image از یک کامپیوتر مرجع ایجاد کنید.
  • به شما امکان می دهد درایورها را به سرور اضافه کنید و آنها را به گونه ای پیکربندی کنید که به همراه ایمیج ویندوز در سیستم های کلاینتی نصب شوند.

پیش نیازهای نصب Windows Deployment Services

  • سرویس اکتیودایرکتوری
  • سرویس DHCP
  • سرویس DNS
  • همچنین باید کارت شبکه سیستم های کلاینتی که قصد استفاده از سرویس WDS را دارند، از قابلیت PXE Boot پشتیبانی نماید که اکثر کارت شبکه های جدید این قابلیت را دارند.
  • همچنین برای ایجاد تصاویر بوت و نصب، داشتن ISO ویندوز ضروری است.

نصب سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022

مانند تمام سرویس های ویندوز سرور، استفاده از دستورات Powershell یا رابط کاربری گرافیکی برای نصب سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022 امکان پذیر است.

نصب با پاورشل

یک پنجره فرمان PowerShell را به به صورت Run As Administrator باز کنید و دستور زیر را وارد کنید:

Install-WindowsFeature -Name WDS -IncludeManagementTools

نصب از طریق رابط کاربری گرافیکی

از بخش Server Management، روی Add Roles and Features  کلیک کنید تا ویزارد نصب باز شود. اگر صفحه توضیحات اولیه باز شد، روی Next کلیک کنید.

Role Based Installation را انتخاب کنید و روی Next  کلیک کنید.

نصب و پیکربندی سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022

سروری که WDS در آن نصب خواهد شد را انتخاب کنید و روی Next  کلیک کنید.

نصب و پیکربندی سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022

در فهرست نقش‌ها، کادر Windows Deployment Services  را علامت بزنید. با اینکار یک پنجره کوچک باز می شود که شامل ویژگی هایی می باشد که برای نصب WDS ضروری می باشد. روی Add Feature و سپس Next کلیک کنید.

نصب و پیکربندی سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022

در صفحه بعدی Featureهایی که لازم است را نمایش می دهد. همچنین می توانید موارد بیشتری را نیز نصب کنید. ما به صورت پیش فرض ادامه می دهیم. روی Next کلیک کنید.

در صفحه بعدی خلاصه ای از نقش WDS با پیش نیازهای لازم برای عملکرد، نمایش داده میشود. برای اداه نصب سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022 روی Next کلیک کنید.

نصب و پیکربندی سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022

در صفحه بعدی  هر دو سرویس را علامت زده بگذارید، روی Next کلیک کنید.

نصب wds

در این صفحه خلاصه ای از آنچه برای نصب انتخاب کرده اید را نمایش می دهد. روی Install کلیک کنید تا نصب سرویس انجام شود. پس از اتمام نصب روی Close کلیک کنید.

install wds

پیکربندی سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022

اکنون که سرویس WDS نصب شده است، نوبت به پیکربندی آن رسیده است. برای پیکربندی سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022 در Sever Manager از بخش Tools گزینه Windows Deployment Services را انتخاب و باز کنید.

روی فلش کناری Servers کلیک کنید تا extention آن باز شود.

روی نام سرور علامت هشداری را مشاهده می کنید. به این دلیل است که پیکربندی سرویس انجام نشده است. روی آن کلیک راست کرده و روی Configure Server  کلیک کنید.

نصب و پیکربندی سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022

در اولین صفحه ویزارد پیکربندی، پیش نیازهای لازم برای اجرای سرویس ها را به شما نمایش می دهد. روی Next کلیک کنید.

config wds

در مرحله بعدی گزینه Integrated to Active Directory را انتخاب کرده و رویNext  کلیک کنید.

config wds

مسیر ایجاد پوشه لازم برای سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022 را وارد کرده و روی Next  کلیک کنید. این فهرست شامل تمام موارد قابل توزیع توسط سرویس‌های WDS (image راه‌اندازی، image نصب درایور و …) خواهد بود. (بهتر است یک پوشه در درایوی بجز درایو C قرار دهید.)

config wds

گزینه Reply to all client computers (known and unknown) را انتخاب کنید و روی Next  کلیک کنید. اگر گزینه Reply only to known client computers انتخاب شده باشد، ابتدا باید رایانه های موجود در رابط WDS را مطلع کنید، در غیر این صورت رایانه ها در بوت PXE آدرس IP دریافت نمی کنند.

config wds

پیکربندی سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022 به پایان رسید. روی Finish  کلیک کنید.

config wds

سرویس WDS اکنون آماده مدیریت برای افزودن image است.

افزودن فایل نصبی ویندوز به سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022

شما باید یک فایل بوت و یک فایل نصبی را به سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022 اضافه نمایید تا آنطور که انتظار می رود کار کند. برای اینکار شما نیاز به دو فایل install.wim و boot.wim احتیاج دارید. برای دسترسی به این دو فایل باید از یک DVD نصب ویندوز و یا از طریق فایل ISOی نصب ویندوز، وارد پوشه Sources شوید و این دو فایل را در سیستم خود در یک پوشه قرار دهید و طبق روال زیر به WDS وارد کنید.

در کنسول WDS، روی پوشه Boot Image کلیک راست کرده سپس گزینهAdd boot image  را انتخاب کنید.

 

نصب و پیکربندی سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022

به مسیری که فایل boot.wim  را قرار داده اید بروید و این فایل را انتخاب کنید. سپس روی Next  کلیک کنید.

add image 1

در مرحله بعد در صورتی که لازم است نام ایمیج خود را تغییر دهید. سپس روی Next  کلیک کنید.

نصب و پیکربندی سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022

در این مرحله خلاصه ای از آنچه تا این مرحله برای افزودن انجام داده اید را نمایش می دهد. برای تأیید افزودن روی Next  کلیک کنید.

نصب و پیکربندی سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022

پس از اضافه شدن ایمیج، با کلیک بر روی Finish  از ویزارد خارج شوید.

حالا باید فایل Install.wim را اضافه نمایید. روی پوشه install images کلیک راست کنید و گزینه Add install image را انتخاب کنید. اگر قبلا image group ایجاد نکرده اید، ابتدا باید یک image group بسازید. و در صورت وجود image group گزینه Select an existing image group را تیک بزنید و ایمیج موردنظر را از آنجا انتخاب نمایید.

add image 2

شما می توانید برای نسخه های مختلف از ویندوز ایمیج تهیه کنید و آنها را در گروه های مختلف دسته بندی نمایید. وجود image group مدیریت و تشخیص آنها را آسانتر می نماید.

نامی برای این گروه انتخاب نمایید و روی Next کلیک کنید.

به مسیر فایل install.wim خود رفته و ان را انتخاب نمایید. سپس روی Next کلیک کنید.

در صفحه Available image تیک همان ایمیجی که قصد افزودن آن را دارید، بزنید و روی Next کلیک کنید.

add image 3

در صفحه Summery روی Next کلیک کنید و منتظر بمانید تا ایمیج افزوده شود. و در نهایت روی Finish کلیک کنید.

اکنون می‌توانیم با راه‌اندازی یک کلاینت در شبکه، عملکرد صحیح سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022 را آزمایش کنید.

 

 

هیواشبکه

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.

لینکدین       اینستاگرام       تلگرام

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hivanetwork.ir/?p=73609
اشتراک گذاری:
مونا ارادتی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد سرویس WDS روی ویندوز سرور 2022 + نصب و پیکربندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.