اردیبهشت 6, 1403
0

ارتقا ESXi6 به نسخه های بالاتر با حفظ اطلاعات

320 بازدید
ارتقا ESXi6 به نسخه های بالاتر با حفظ اطلاعات

نصب و راه اندازی ESXi 6 و آپدیت به ورژن های بالاتر (7،6.5 و…)

ارتقا ESXi6 به نسخه های بالاتر با حفظ اطلاعات: ESXi محصول شرکت vmware  می باشد که به عنوان سیستم عامل بر روی سخت افزار کامپیوتر یا سرور نصب می شود. این محصول کنترل و تخصیص منابع را بر عهده دارد و  یک Hypervisor Type1 می­ باشد.

نرم افزار ESXi برای مجازی سازی به کار می رود. بدین صورت که می توانیم چندین سیستم عامل یا به اصطلاح ماشین را بر روی یک سرور نصب نماییم. این مسئله باعث صرفه جویی در خرید سرور و همچنین فضای مورد نیاز برای نصب فیزیکی در رک می شود. نرم افزارهای مختلفی برای این کار تولید شده است ESXi بهترین نرم افزار در این زمینه بوده و اکثر سازمان ها و شرکت ها از این نرم افزار برای این منظور استفاده می کنند.

این سیستم عامل یک پنل تحت وب در نسخه های بالاتر از 6.5 (در نسخه های پایین تر از ESXi ،6.5 به صورت نرم افزاری می باشد) در اختیار شما قرار می‌دهد که با استفاده از ip ای که در هنگام نصب به آن اختصاص می‌دهیم قابل دسترسی می باشد. در  پنل تحت وب ESXi  می توانیم ماشین مجازی نصب کرده و آنها را مدیریت کنیم.

شروع نصب ESXi6

قبل از ارتقا ESXi6 به نسخه های بالاتر، ابتدا با نصب و راه اندازی ESXi6 با ما همراه باشید. برای نصب، فایل ISO ESXi را می توانیم بر روی یک DVD رایت کنیم. همچنین می توانیم از نرم افزارهایی که USB Bootable ایجاد می کنند استفاده کنیم. سرور را برای نصب ESXi 6 آماده می کنیم. پارتیشن بندی و Raid بندی لازم را انجام می دهیم. پس از آماده سازی DVD یا فلش را در سرور قرار می دهیم. به سرور محل بوت شدن را نشان داده و از روی آن بوت می نماییم.

ارتقا ESXi6 به ورژن های بالاتر

برای ادامه نصب دکمه Enter را فشار می دهیم.

ارتقا ESXi6 به ورژن های بالاتر

برای اینکه بتوانیم این محصول را نصب کنیم باید توافق نامه این شرکت را بپذیریم بنابراین کلید F11 را فشار می دهیم.

ارتقا ESXi6 به ورژن های بالاتر

حالا باید محل نصب ESXi را مشخص کنیم. محل حافظه مورد نظر را انتخاب می کنیم و Enter را می زنیم.

آپگرید ESXi6 به ESXi6.5

دقت داشته باشید، هاردی که برای نصب مجازی ساز انتخاب می کنید کاملا فرمت خواهد شد. زبان مجازی ساز خود را انتخاب می کنیم و Enter می زنیم.

آپگرید ESXi6 به نسخه های بالاتر

در این مرحله یک رمز عبور برای سیستم عامل انتخاب می کنیم.

ارتقا ESXi6 به ESXi6.5

در ادامه، دکمه Enter را می زنیم.

آپگرید ESXi6 به نسخه های بالاتر

نصب ESXi 6 با موفقیت انجام شد. برای Reboot شدن دکمه Enter را فشار می دهیم.

آپگرید ESXi6 به ورژن های بالاتر

بعد از اینکه سرور Restart شد، تصویر زیر را مشاهده می کنیم. در این صفحه IP سرور نمایش داده می شود با فشار دادن کلید F2 می توانید وارد تنظیمات ESXi شوید.

نصب ESXi6

کلمه عبوری که در قسمت نصب انتخاب کرده ایم را در اینجا وارد می کنیم.

نصب و راه اندازی ESXi

برای تنظیمات ip گزینه Configure Management Network را انتخاب می کنیم.

نصب و راه اندازی ESXi6

گزینه IPv4 Configuration را انتخاب می کنیم.

ESXi6

تنظیمات IP را انجام می دهیم و سپس بر روی Enter می زنیم.

نصب esxi

بعد از اینکه IP را تنظیم کردیم به سراغ تنظیم DNS می رویم.

تنظیمات IP در ESXi

در اینجا می توانیم  نام DNS و Host را تغییر دهیم.

تنظیمات بعد از نصب ESXi6

بعد از اینکه تمامی تنظیمات را انجام دادیم، برای اینکه ذخیره شود دکمه esc را فشار می دهیم، یک پیغام به ما نمایش داده می شود، کلمه Y را تایپ می کنیم و دکمه ی Enter را می زنیم.

تنظیمات بعد از نصب ESXi6

همانطور که مشاهده می کنید، تغییرات اعمال شده است.

تنظیمات بعد از نصب ESXi6

تا این مرحله با نصب ESXi آشنا شدید(مراحل نصب در تمامی ورژن ها به همین صورت است)چون ESXi که ما نصب کرده ایم ورژن 6 می باشد بنابراین برای مدیریت آن باید از VMware vSphere Client استفاده کنیم. نام کاربری ، IP  و پسوردی که برای آن set کرده بودیم را وارد می کنیم و بر روی Login کلیک می کنیم.

vSphere Client در ESXi6

همانطور که مشاهده می کنید در Vspher Client، دو ماشین مجازی برای سرویس های ADDS و DHCP وجود دارد که هر دو سرویس حاوی اطلاعات می باشد (ما این دو ماشین را بعد از اولین ورود به  Vspher Client ساخته ایم. شما نیز می توانید مطابق عکس زیر بر روی کلیک کرده و ماشین ها را بسازید و سرویس های مورد نظر خود را بر روی آن ها نصب و راه اندازی کنید).ارتقا ESXi6 به نسخه های بالاتر با حفظ اطلاعات

ارتقا ESXi6 به نسخه های بالاتر با حفظ اطلاعات

حال می خواهیم ESXi 6 را بدون اینکه اطلاعات ESXi پاک شود به نسخه بالاتر، یعنی ESXi 6.5 ارتقا دهیم. ابتدا باید فایلISO مربوط به vSphere ESXI 6.5  را دانلود کرده و بر روی CD یا فلش کپی کنیم، سپس سرور را ریستارت کنید و با CD  یا فلش بوت کنیم. در این صفحه باید گزینه اول را انتخاب کنیم.

ارتقا ESXi6 به نسخه های بالاتر

مراحل نصب آغاز شده است.

نصب ESXi6.5

کلید Enter  را فشار می دهیم.

نصب ESXi6.5

برای پذیرفتن توافقنامه شرکت VMware  جهت نصب ESXi 6.5  کلید F11  را فشار می دهیم.

نصب ESXi6.5

در این مرحله باید محل ذخیره سازی برای نصب ESXi  را انتخاب کنیم. می توانیم بر اساس نیاز خود بر روی هارد های سرور و  یا بر روی دستگاه های ذخیره ساز مانند  SAN نصب کنیم.

نصب ESXi6.5

در این مرحله که مهم ترین مرحله ارتقا می باشد، باید گزینه اول یعنی گزینه Upgrade ESXI, Preserve VMFS datastore را انتخاب کنیم تا اطلاعاتمان حفظ و ESXi آپگرید شود. بعد از انتخاب گزیه اول برای تایید کلید Enter را فشار می دهیم.

ارتقا ESXi6 به ESXi6.5

برای تأیید و شروع فرآیند ارتقاء، کلیدF11  را فشار می دهیم.

ارتقا ESXi6 به ESXi6.5

کمی زمان می برد تا آپگرید انجام شود. پس از اتمام ارتقاء، صفحه زیر را مشاهده می کنید.

ارتقا ESXi6

در انتها باید سرور را یک بار راه اندازی مجدد کنیم. برای وارد کردن مجدد سرور برای تغییرات، Enter  را فشار دهید.


پس از راه اندازی مجدد، خواهید دید که ESXi 6 به ESXi 6.5 ارتقا یافته است. می توانید تمام تنظیماتی که انجام داده اید را بررسی کنید. به این ترتیب به راحتی توانستیم ESXi 6 را به ESXi 6.5 با روش ISO ارتقا دهیم.

همانطور که می دانید نسخه های 6.5 به بالا در ESXi تحت وب می باشد. بنابراین آدرس IP را دربخش URL وارد کنید تا صفحه زیر به شما نمایش داده شود.

ارتقا ESXi6 به نسخه های بالاتر با حفظ اطلاعات

همانطور که مشاهده می کنید، اطلاعاتی که از قبل در نسخه ESXi6 وجود داشت در نسخه ESXi6.5 نیز وجود دارد.

ارتقا ESXi6 به نسخه های بالاتر با حفظ اطلاعات

این مقاله (ارتقا ESXi6 به نسخه های بالاتر با حفظ اطلاعات) بروز رسانی خواهد شد و در ادامه ی آموزش، ارتقا ESXi6.5 به ESXi7 را خواهیم داشت.

 

هیواشبکه

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hivanetwork.ir/?p=75484
اشتراک گذاری:
سپیده حسین زاده
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد ارتقا ESXi6 به نسخه های بالاتر با حفظ اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.