فروردین 25, 1403
0

Sysprep چیست؟ (بخش اول)

1327 بازدید

Sysprep چیست؟ (بخش اول)

سلام به شما همراهان همیشگی هیواشبکه
در این درس، با مبحث مرتبط با Image یعنی Sysprep در خدمت شما هستیم.بحث Image در ساختار شبکه بسیار مهم تر از آن چیزی است که ما با سیستم ها شخصی خود با آن سر و کار داریم. تصور کنید با گذشت مدت زمانی برای مثال چند ماه، ویندوز ما دچار مشکل شود و بخواهیم دوباره ویندوز و نرم افزارهای مورد استفاده خود را نصب کنیم، مسلماً استفاده از Image کمک زیادی به ما خواهد کرد، اما اگر Image نداشته باشیم، هر چند ماه یکبار، فقط با یک سیستم و نصب ویندوز و نرم افزارها بر روی آن، مواجه هستیم.

مروری بر مبحث تهیه image از ویندوز

مدیر شبکه ای را در نظر بگیرید که قرار است 30 client را پشتیبانی کرده و همیشه آنها را آماده به کار،نگه داشته و بدون مشکل آنها را مدیریت کند.بنابراین مبحث Image در شبکه اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد،اگر در شبکه ای با 30 Client مشکلی بوجود بیاید،مدت زمان بیشتری برای رفع مشکل و نصب ویندوز و نرم افزارها، صرف خواهد شد.بنابراین باید برای رفع این مشکل، دنبال راه حل بهتری بود. قصد داریم این مساله را با بحث Image، بر طرف کنیم.

نکته:

اگر به خاطر داشته باشید، در آموزش های قبلی، ما از ویندوزی که داشتیم با تمام مشخصات آن، Image تهیه کردیم و در پوشه Image قرار دادیم.

sysprep-01

اکنون اگر بخواهیم Image را برگردانیم، ویندوزی با همان مشخصات و با همان user، خواهیم داشت. همانطور که می دانیم در یک شبکه، computer name باید منحصر به فرد باشد و این مسئله که ویندوزی با مشخصات ثابت، روی چند سیستم نصب شود، صحیح نمی باشد.

sysprep-02

دلیل مطرح کردن این بحث، منحصر به فرد بودن SID می باشد. وقتی ما بدون اعمال تنظیمات خاصی، از سیستم عامل Image تهیه کردیم، از SID آن نیز Image گرفته شده است، و اگر بخواهیم Image را روی سیستم دیگری پیاده سازی کنیم، SID نیز بازگردانده خواهد شد. در نتیجه استفاده از آن Image در محیط شبکه مناسب نبوده، و فقط مناسب استفاده بر روی کامپیوتر شخصی خودمان می باشد.

در محیط شبکه ما نیاز به یک Reference Computer داریم که بر روی آن Windows 7 و نرم افزارهای لازم را نصب کرده و بدون مشخصات پروفایلی و SID، از آن Image تهیه کنیم.

در درایو ویندوز، در پوشه system32 فایلی به نام Sysprep وجود دارد.این ابزار امکان حذف SID ویندوز که بخش مهمی از آن، computer name می باشد را به ما خواهد داد. پس از انجام این کار، اگر از ویندوز Image تهیه کنیم، تمام تنظیمات بدون SID را در بر خواهد داشت.

sysprep-03

Sysprep:

1. بر روی آن دوبار کلیک می کنیم. ویزاردی باز خواهد شد که برای حذف SID حتما باید گزینه Generalize را انتخاب کنیم. در قسمت پایین، گزینه ای به نام Shutdown Options وجود دارد. وقتی که سیستمی روشن می باشد، مسلما user و computer name دارد و اگر ما این مشخصات را حذف کنیم، سیستم restart خواهد شد و برای اینکه دوباره شروع به کار کند، نیاز به user و computer name خواهد داشت و چنانچه ما این مشخصات را وارد کنیم و سپس login کنیم، SID ساخته خواهد شد و Image که تهیه می کنیم، دارای SID خواهد بود.

برای رفع این مشکل زمانی که سیستم restart کرد، باید با Boot ، Winpe شود و در محیط WinPE از آن Image تهیه کنیم.

روش دیگر این است که از Image که حاوی مشخصات پروفایلی است، استفاده کرده و بر روی تمام سیستم ها آن را نصب کنیم. سپس، از ابزار Sysprep برای حذف SID استفاده کنیم و پس از restart شدن سیستم، مشخصات جدید که شامل user و computer name جدید است را، وارد کنیم.

مناسب تر این است که پس از نصب ویندوز و نرم افزارهای مورد نیاز بر روی آن و انجام تنظیمات لازم، تنظیمات Sysprep را انجام داده و پس از restart شدن سیستم (اکنون مشخصات پروفایلی حذف شده است) از ویندوز Image تهیه کرده و از این Image در شبکه، روی سایر سیستم ها استفاده کنیم. در دوره Configuring Windows Server 2008 Active Directory خواهیم آموخت که چگونه از طریق سرور WDS این Image را روی سیستم های مختلف، deploy کنیم.

در اینجا ما گزینه Reboot را انتخاب کرده و Ok می کنیم.

sysprep-04

 

sysprep-05

 

تهیه Image از ویندوزی که مشخصات SID آن حذف شده است

2.WinPE را در CD-ROM قرار می دهیم تا پس از گذشت چند دقیقه که سیستم restart می شود از طریق Boot ، WinPE شود.

sysprep-06

3.پس از اینکه وارد محیط خط فرمان WinPE شدیم،دستور diskpart را اجرا می کنیم تا وارد محیط diskpart شویم.

sysprep-07

4.دستور list disk و سپس select disk 0 را اجرا می کنیم.

sysprep-08

5.دستور list volume را به منظور مشاهده volume ها، وارد می کنیم. همانطور که مشاهده می کنیم، مشخصاتی که می بینیم با مشخصات سیستم در محیط گرافیکال، متفاوت خواهد بود.

sysprep-09

6.قصد داریم از درایو E که درایو ویندوز است، Image تهیه کرده و در درایو C ذخیره کنیم. دستور exit را اجرا می کنیم تا از محیط diskpart خارج شویم.

sysprep-10

7.با دستور :C وارد درایو C می شویم. با دستور mkdir یک پوشه به نام  Reference Computer) RC)  در درایو C می سازیم تا بتوانیم به عنوان مرجع برای سایر کامپیوترها از آن استفاده کنیم.

sysprep-11

8.با دستور :f وارد درایو CD-ROM می شویم و با استفاده از دستور زیر، از ویندوز Image تهیه می کنیم.

Imagex /capture e: c:\RC\install.wim “win7 RC x64” /compress fast /verify

sysprep-12

9.منتظر می شویم تا فایل ها را scan کرده و سپس شروع به تهیه Image از ویندوزی که مشخصات SID آن حذف شده است، کند.

sysprep-13

sysprep-14

sysprep-15

10.پس از اتمام پروسه Image، با دستور :c وارد درایو C می شویم.

sysprep-16

11.دستور cd RC و سپس dir را اجرا کرده و مشاهده می کنیم فایل Install.wim در آن ذخیره شده است.
sysprep-17

12.دستور exit را اجرا می کنیم (توجه کنید که پیش از restart سیستم، Sysprep را اجرا کرده بودیم در نتیجه سیستم فاقد SID می باشد).

sysprep-18

امیدوارم این آموزش مفید باشد.
با تشکر
گروه آموزشی هیوا شبکه

 

هیواشبکه

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.

 

 

فایروال نرم افزاری       فایروال نرم افزاری       فایروال نرم افزاری

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hivanetwork.ir/?p=3070
اشتراک گذاری:
هیوا شبکه
به صورت حرفه ای آموزش ببینید ، با آزمونهایی در سطح بین المللی خود را محک بزنید و از آموزشگاه تخصصی هیواشبکه با مجوز از سازمان آموزش فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت مدرک معتبر اخذ نمایید. همراهتان هستیم
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد Sysprep چیست؟ (بخش اول)

امکان ثبت نظر جدید بسته شده است.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.