0

نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022

6308 بازدید
نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022

نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022

نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022: گاهی اوقات، ممکن است بخواهید یک Domain Controller اضافی برای متعادل کردن بار و تحمل خطا داشته باشید. همچنین ما می توانیم با ایجاد یک نسخه Additional در صورت ازبین رفتن سرور اصلی، از این سرور ثانویه کمک بگیریم. در مقاله نصب Active Directory در ویندور سرور 2022، مراحل مورد نیاز برای افزودن ADDC (Domain Controller) به محیط Active Directory (AD) توضیح داده شده است. در این مقاله به نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022 پرداخته می شود.

همانطور که می دانید، Active Directory Domain Services (AD DS) روی ویندوز سروری که نام آن Domain Controller (DC) است، نصب می شود. ما می‌توانیم Domain Controller های زیادی را برای تحمل خطا، متعادل‌سازی بار، افزونگی و اهداف دیگر اضافه کنیم. همه Domain Controller ها باید محتویات مشابهی مانند نام کامپیوترها، حساب‌های کاربری و موارد دیگر را ثبت و ذخیره کنند.

کلید Windows + R را نگه دارید تا کادر Run اجرا شود، Server Manager را تایپ کنید و سپس Enter را بزنید. این رایج ترین و سریع ترین راه برای راه اندازی Server Manager در ویندوز سرور است (یا روی دکمه Start Windows و سپس Open server manager کلیک کنید.)

اقدامات قبل از نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022

همانطورکه می دانید اولین اقدام برای نصب یک سرویس ، تنظیمات اولیه آن می باشد، تنظیمات اولیه شامل :

1-  تنظیمات ip می باشد، در واقع هر دو دومین باید از نظر ip در یک رنج و کلاس باشند تا بتوانند باهم در شبکه ارتباط داشته باشند.(همچنین به این نکته توجه داشته باشید که باید ip دامنه Forest را در قسمت DNS سروری که می خواهید Additinal را بر روی آن نصب کنید، اضافه کنید و در DNS دوم ip خود سرور additional را اضافه کنید.)

2-  تنظیمات فایروال انجام شود.

3- تنظیمات  Time zone بررسی شود، دو دامنه باید Time zone یکسان داشته باشند.

4- تنظیمات IE  enhanced security configuration بررسی شده و off شود.

5- Computer name تغییر کند.

6- Microsoft Defender Antivirus خاموش شود.

بعد از انجام این مراحل و گرفتن ping با دامنه اصلی به سراغ نصب و راه اندازی Additional Domain Controller  می رویم.

پیش نیاز نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022

قبل از نصب لازم است تنظیمات TCP/IP سروری که میخواهد نقش Additional را داشته باشد، بررسی کنید. پس از اختصاص دادن IP حتما یکی از آدرس های DNS باید آدرس IP سرور اکتیودایرکتوری دومین کنترلر باشد.

برای نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022 رول Active Directory را نصب کنید و سپس اقدام به نصب Additional Domain Controller نمایید.

توضیحات تکمیلی

برای نصب  Additional ما به دو دامنه نیاز داریم، دامنه اول ما همان دامنه اصلی و Root Forest می باشد، که در ابتدا باید  Root Forest را نصب کنیم (در اینجا دامنه اصلی ما hiva.local نام دارد.) و بعد از آنکه نصب و پیکربندی دامنه اصلی به طور کامل انجام شد، به سراغ نصب و راه اندازی Additional می رویم.

مراحل نصب Active Directory در ویندوز سرور 2022

بعد از ایجاد  Root Forest، به کنسول ویندوز سرور دوم که قرار است Additional  بر روی آن نصب و راه اندازی شود،رفته و وارد تنظیمات Server Manager می شویم. مطابق تصویر زیر روی Add role and features کلیک می کنیم. همچنین می توانید از نوار بالا، روی Manage کلیک کرده و همین گزینه را انتخاب کنید.

نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022

در این صفحه ابتدا توضیحات و چند نکته مهم را به ما یادآوری می کند. تیک گزینه  Skip this page by default را بزنید و با زدن روی دکمه Next به مرحله بعد بروید.

نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022

در این مرحله، نحوه نصب پرسیده می شود، اینکه نصب به صورت ریموت دسکتاپ و از راه دور باشد یا به صورت نصب بر روی سرور فیزیکی باشد. بر روی پیش فرض گذاشته و بر روی Next کلیک می کنیم.

Additional Domain Controller

در این مرحله باید سروری که نقش Additional را دارد، انتخاب می کنیم و سپس روی Next کلیک می کنیم.

Additional Domain Controller

در این مرحله باید سرویسی که قصد نصب آن را داریم، انتخاب کنیم. برای نصب Active Directory در ویندوز سرور 2022، باید گزینه Active Directory Domain and Services را تیک دار کنیم. با این کار صفحه ای باز می شود که Feature های لازم را نیز خودکار انتخاب می کند. کافیست بر روی Add Features و سپس Next کلیک کنیم.

نصب و راه اندازی ادیشنال

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید گزینه به طور خودکار تیکدار شده است، روی Next کلیک می کنیم.

نصب و راه اندازی ادیشنال

به صورت پیش فرض برخی از Feature ها، از جمله  Group Palicy Management به همراه اکتیو دایرکتوری نصب می شود، بدون اینکه تغییری اعمال کنیم، فقط بر روی Next کلیک می کنیم.

Additionall چیست

در مرحله بعدی توضیحاتی از سرویس Active Directory ارائه می شود که در زمینه معرفی این سرویس است. روی Next کلیک می کنیم تا مراحل نصب ادامه یابد.

ادیشنال چیست

در مرحله آخر برای نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022 ، می توانیم گزینه Restart the destination server automatically if required را تیک دار کنیم تا پس از اتمام نصب سرویس Active Directory،سیستم به طور خودکار Restart شود. روی Install کلیک کرده تا نصب آغاز شود.

نصب و راه اندازی Additional

بعد از اینکه نصب تمام شد و نوار آبی پرشد،  close را می زنیم تا سیستم شروع به ریستارت کند.

ادیشنال دومین کنترلر

مراحل نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022

پس از نصب AD DC و بعد از راه اندازی مجدد سیستم، مطابق شکل روی علامت تعجب زرد رنگ کلیک کرده و بر روی Promote  this server to a domain controller کلیک می کنیم.

Additional

 

1- در این مرحله می خواهیم سرویس Additional را بسازیم، مطابق عکس Add a domain controller to an existing domain را انتخاب می کنیم (بطور پیش فرض تیک این گزینه فعال است). این به این معنی است که شما یک دومین کنترلر دارید و می خواهید یک دامنه دیگر (ادیشنال دومین کنترلر) به آن اضافه کنید.

2- در باکس domain نام دامنه اصلی کهhiva.local است را وارد می کنیم.

3- بر روی گزینه Change کلیک می کنیم.

 

additional DC در ویندوز سرور 2022

با کلیک روی گزینه Change لازم است نام کاربری و رمز ورود کاربر ادمین را وارد و تاییدمی کنیم.

نصب اکتیو دایرکتوری در ویندوز سرور 2022

اطلاعات دامنه را تایید  و سپس روی Next کلیک می کنیم.

 

Additiona DC چیست

در کادر  “directory services restore mode (DSRM)” یک رمز عبور برای restore mode تنظیم می کنیم و برروی Next  کلیک می کنیم.

 

ادیشنال چیست

در صفحه DNS Option یک اخطار دریافت مشاهده می کنید، که می توان آن را نادیده گرفت و بر روی Next کلیک کرد.

ادیشنال در ویندوز سرور

در پنجره Additional options، سروری را که باید با آن replicate کنیم، در کادر Replicate از Select Domain Controller مشخص کرده و روی next کلیک می کنیم.

 

سرویس Additional

در این مرحله مسیر پوشه های پایگاه داده  AD DS، پوشه لاگ فایل ها و پوشه های SYSVOL نمایش داده می شود. می توانید مسیر را تغییر دهید و یا اینکه در حالت پیش فرض قرار داده و روی Next کلیک کنید. ما بر روی پیش فرض قرار می دهیم و Next می کنیم.

آموزش سرویس ادیشنال

در نهایت اطلاعات وارده یکبار برای ما نمایش داده می شود اگر مورد تایید بود، روی Next کلیک می کنیم.

آموزش نصب و پیکربندی سرویس additional

در نهایت اگر خطایی وجود نداشته باشد، می توانیم روی گزینه install کلیک می کنیم و منتظر می مانیم تا فرایند نصب تمام شود.

 

نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022

پس از اتمام نصب روی close کلیک می کنیم تا سیستم Restart شود. با اکانت Admin وارد می شویم.

نصب ادیشنال دومین کنترلر در ویندوز سرور 2022

پس از اتمام نصب، سیستم ریستارت می شود و بعد از راه اندازی مجدد سیستم، پسوردی که برای دامنه ساخته ایم را در این بخش وارد می کنیم.

نصب و راه اندازی additiona dc بر روی ویندوز سرور 2022

تنظیمات پس از نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022

پس از اتمام نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022 تنظیمات TCP/IP را کنترل کنید تا آدرس IP و  آدرس DNS تغییری نکرده باشد.

حال ارتباط بین هر دو Domain Controller ها برقرار است و اگر کاربری در Domain Controller ایجاد شود، در Additional نیز قرار خواهد گرفت.

 

نصب و راه اندازی Additional 2022 به روش Core

قبل از نصب و راه اندازی Additional 2022 به روش  Core پیشنهاد ما به شما این است که، به مقاله نصب و راه اندازی Child 2022 به روش Core را مراجعه کنید. در مقاله ذکر شده می توانید دلایل استفاده از نسخه Core را مطالعه کنید.

همچنین مراحل اولیه نصب ویندوز سرور 2022 به روش core و اقدامات و تنظیمات اولیه پس از نصب ویندوز سرور 2022 در مقاله ذکر شده موجود است، بنابراین به دلیل اشتراک مطلب ما از قسمت اول گذر کرده و از ادامه آن با شما همراه خواهیم بود.

نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022 به روش Core

نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022 به روش Core : برای نصب Additional به دو سرویس مجزا نیاز داریم. سرویس اول همان دومین اصلی و در واقع  Root Forest است که می توانید مراحل نصب Root Forest را در مقاله نصب اکتیو دایرکتوری در ویندوز سرور 2022 مطالعه کنید.

ما از قبل Root Forest را نصب و راه اندازی کرده ایم. دامنه Root Forest ما hiva.local می باشد و ip  آن را 192.168.1.20 گذاشته ایم. ویندوز را به صورت Core نصب کرده و تنظیمات اولیه آن را انجام داده ایم و  ip ای که برای ادیشنال تنظیم کرده ایم 192.168.1.21 می باشد تا با یکدیگر ping داشته باشند.

اولین قدم برای راه اندازی  Additionl به روش Core نصب Feature می باشد.

ابتدا وارد محیط پاورشل شده و برای نصب Feature کد زیر را تایپ می کنیم:

  Install-Windowsfeature  AD-Domain-Services  -IncludeManagementTools

راه اندازی Additional به روش Core

صبر می کنیم تا Feature ها نصب شوند…

راه اندازی Additional به روش Core

خب بعداز اتمام نصب Feature با پیام Succes مواجه می شویم.

راه اندازی Additional به روش Core

خب برای ایجاد و راه اندازی  Additional 2022 به روش Core برای دامنه Root Foreset دستور زیر را تایپ می کنیم:

Install-addsdomainController -Installdns -credential (Get-credential hiva\administrator) -DomainName hiva.local’

راه اندازی Additional به روش Core

بعد از زدن Enter، از ما پسورد دامنه اصلی ای که از قبل ایجاد کرده ایم را می خواهد. آن را وارد کرده و ok می کنیم.

راه اندازی Additional به روش Core

از پسورد برای  Safe Mode ایجاد می کنیم و Enter می زنیم.

راه اندازی Additional به روش Core

کلمه Y را تایپ کرده و Enter می زنیم تا ریستارت شود.

راه اندازی Additional به روش Core

نصب کمی زمان می برد.

راه اندازی Additional به روش Core

بعد از اینکه ریستارت انجام شد پسورد را وارد می کنیم. همانطور که مشاهده می کنید که Additional Domain  با موفقیت ایجاد شده و در شماره 1 نام دامنه hiva.local نمایش داده می شود.

راه اندازی Additional به روش Core

حالا به دومین Root Forest خود بروید و از Tools گزینه Active Directory User and Computer را اتنخاب کنید.

نصب ادیشنال دومین کنترلر در ویندوز سرور 2022

 

اکستنشن کنار دامنه خود را باز کرده و روی Domain Controllers کلیک کنید. می بینید که سرویس Additional اضافه شده است.

نصب ادیشنال دومین کنترلر در ویندوز سرور 2022

همچنین می توانید طبق عکس زیر سرور خود را برای مدیریت به Root Forest اضافه کنید. ابتدا روی گزینه Add other server to manage بزنید.

نصب ادیشنال دومین کنترلر در ویندوز سرور 2022

حالا وارد تب DNS شده و ip سرور Additional خود را وارد کنید،روی آیکون Search بزنید تا نام کامپیوتر را پیدا کند.

راه اندازی  Additional 2022 به روش Core

حالا روی فلش وسط بین دو ستون بزنید تا در ستون Selected اضافه شود. در نهایت ok را بزنید و تمام.

راه اندازی  Additional 2022 به روش Core

از سمت چپ روی All Server کلیک کنید. خب، طبق عکس زیر می بینید که سرویس Additional اضافه شده است.

راه اندازی  Additional 2022 به روش Core

امیدوارم مقاله راه اندازی  Additional به روش Core برای شما مفید بوده باشد.

 

برای مشاهده مراحل نصب و راه اندازی  Additional  به روش Core می توانید ویدیوی زیر را ببینید.

 

 

هیواشبکه

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hivanetwork.ir/?p=73257
اشتراک گذاری:
مونا ارادتی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد نصب Additional Domain Controller در ویندوز سرور 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: راه اندازی RODC در ویندوز سرور 2016 در سایت آموزشگاه هیواشبکه