0

سطح عملکرد (Functional level) در اکتیو دایرکتوری

2084 بازدید
سطح عملکرد (Functional level) در اکتیو دایرکتوری

سطح عملکرد (Functional level) در اکتیو دایرکتوری

سطح عملکرد (Functional level) در اکتیو دایرکتوری: به طور کلی و خیلی ساده می توان سطح عملکرد (Functional level) را اینگونه توصیف کرد که “تعیین کننده قابلیت های مختلف Domain و Forest در اکتیو دایرکتوری می باشد”.  به زبانی دیگر می توان بدین طریق تعریف کرد: که Functional level یعنی سطح سروری که با بقیه سرورها در ارتباط و رد و بدل کردن داده هست، را تعیین کنیم! از طرفی Functional level حداقل سیستم عامل ویندوزی که روی دامنه در Forest اجرا می شود را مشخص می کند.

در دامنه ای با کنترل کننده دامنه که در نسخه های مختلف Windows Server کار می کنند!، سطح عملکرد (Functional level) در اکتیو دایرکتوری محدود به ویژگی های موجود در کنترلر دامنه AD است که از پایین‌ترین نسخه Windows Server استفاده می کند. به عنوان مثال فرض کنید در یک سازمان از یک domain controller با ویندوز سرورهای windows server 2012 R2 و windows server 2016 استفاده می کنند. در این سازمان سطح عملکرد AD باید حداکثر روی windows server 2012R2  و یا نسخه های  پایینتر تنظیم شود در غیر این صورت نمی تواند با windows server 2016 ارتباط برقرار کند و داده ای را رد و بدل کند.

نکته:

همواره باید برای تعیین سطح عملکرد!، پایین‌ترین نسخه ویندوز سرور موجود در سازمان که با آن Replication data وجود دارد، را انتخاب کرد.

انواع سطح عملکرد (Functional level) در اکتیو دایرکتوری:

بطور کلی سطوح عملکردی در دو حوزه وجود دارد؛ یک سطح عملکرد در کل forest و دوم سطح عملکرد روی دامنه (domain).
برای مشخص کردن سطوح عملکرد در این دو بخش باید وارد صفحه Server manager شویم!. سپس از قسمت Tools و سپس Active Directory Domains and Trusts اقدام کنیم. (البته هنگام نصب اکتیو دایرکتوری نیز بصورت پیش فرض تعیین می شود که حالا از این طریق می توانیم آن را تغییر دهیم.)

سطح عملکرد (Functional level) در اکتیو دایرکتوری

Forest Functoinal Level

بدین منظور است که در کل Forest از چه نسخه ویندوزی برای سطح عملکرد استفاده می شود. سطح عملکردی Forest حداکثر ویژگی محدود کننده است. دامنه درون یک Forest می تواند در یک سطح عملکردی بالاتر از یک Forest کار کند ، اما هیچ دامنه ای نمی تواند در یک سطح عملکردی پایین تر از Forest کار کند. به عنوان مثال ، یک Forest پیکربندی شده برای سطح عملکردی ویندوز سرور 2012 R2 اجازه می دهد دامنه های زیر آن از یک سطح عملکردی ویندوز سرور 2012 R2 استفاده کنند ، اما سرپرستان می توانند دامنه را در داخل Forest پیکربندی کنند تا از یک سطح عملکردی بالاتر مانند ویندوز سرور 2016 استفاده کنند.

وقتی AD DS مستقر شد ، می توانید FFL را انتخاب کنید. DFL همیشه باید در همان سطح یا بالاتر از FFL انتخاب شود. هر دامنه جدیدی که به Foret اضافه شود ، به طور پیش فرض همان سطح FFL را خواهد گرفت. به عنوان مثال ، اگر FFL ویندوز سرور 2012 باشد ، DFL می تواند در ویندوز سرور 2012 یا ویندوز سرور 2016 باشد. تنظیم آخرین نسخه ویندوز به عنوان سطح عملکردی تمام ویژگی های موجود در AD DS را افزایش می دهد.

نکته:

پس از بالا بردن سطح عملکرد (Functional level) در اکتیو دایرکتوری، برگشت مجدد بدون بازسازی دامنه یا بازیابی مجدد آن از یک نسخه پشتیبان ، ممکن است دشوار یا غیرممکن باشد.

مراحل بالا بردن سطح عملکردی Forest

1-در صفحه server manager از منوی tools، وارد Active Directory Domains and Trusts شوید.

سطح عملکرد (Functional level) در اکتیو دایرکتوری

2-در قسمت سمت چپ ، بر روی Active Directory Domains and Trusts کلیک راست کرده!و Raise Forest Functional Level را انتخاب کنید.

سطح عملکرد (Functional level) در اکتیو دایرکتوری

3-از لیست سطوح عملکرد موجود در Forest!، سطح عملکردی مورد نیاز را انتخاب کرده و بر روی Raise کلیک کنید.

سطح عملکرد (Functional level) در اکتیو دایرکتوری

سطح عملکردی Forest اعمال شده است.

 

Domain Functoinal Level

سطح عملکردی دامنه (DFL) ویژگی های یک Domain Controller (DC) را بر اساس سیستم عامل ویندوز سرور (OS) که بر روی آن اجرا می شود ، تعیین می کند. در صورت اجرا بر روی نسخه سیستم عامل که با سطح عملکردی سازگار باشد ، مجموعه ویژگی های DFL خاص برای یک DC در دسترس خواهد بود. توجه داشته باشید که محدودیت نسخه سیستم عامل!، فقط برای Domain Controller است و برای سرورهای عضو یا ایستگاه های کاری موجود در دامنه کاربرد ندارد.

DFL همیشه باید در همان سطح یا بالاتر از سطح عملکردی جنگل (FFL) انتخاب شود!. علاوه بر این ، به طور پیش فرض ، DFL برای هر دامنه جدیدی که به forest اضافه شده است همان سطح FFL را خواهد گرفت. به عنوان مثال، اگر FFL ویندوز سرور 2008 باشد، می توان DFL را به همان سطح یا بالاتر تنظیم کرد.

نکته:

توصیه می شود حتی الامکان همیشه آخرین نسخه ویندوز سرور ویندوز را به عنوان سطوح عملکرد (Functional level) در اکتیو دایرکتوری تنظیم کنید!. این کمک می کند تا از آخرین ویژگی های AD DS موجود استفاده شود.

پیش نیازها برای بالا بردن سطح عملکردی Domain

  • روند بالا بردن DFL برای افزایش قابلیت ها و تقویت امنیت دامنه انجام می شود. ویندوز DFL در هر نسخه سیستم عامل موفق دارای ویژگی های جدید و به روز شده ای است!. توصیه می شود پس از برآورده شدن مقدمات ، سطح عملکردی را ارتقا دهید.
  • برای بالا بردن DFL باید جزئی از گروه Domain Admins باشید.
  • اگر سطح عملکردی یک دامنه را بالا می برید ، اطمینان حاصل کنید که کلیه DC های موجود در دامنه دارای نسخه سیستم عاملی است که با سطح عملکردی جدید سازگار است.

مراحل بالا بردن سطح عملکردی Domain

این مراحل نیز مشابه مراحل بالا بردن سطح عملکرد Forest است و تنها تفاوت در مرحله 2 میباشد:

1-در صفحه server manager از منوی tools، وارد Active Directory Domains and Trusts شوید.

2-روی نام دامنه ای که می خواهید سطح عملکردی را بالا ببرید، کلیک راست کرده و Raise Domain Functoinal Level را انتخاب کنید.

سطح عملکرد (Functional level) در اکتیو دایرکتوری

 

 

3-یک DFL موجود را انتخاب کنید و سپس بر روی Raise کلیک کنید.

شما اکنون سطح عملکردی یک دامنه را بالا برده اید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hivanetwork.ir/?p=23656
اشتراک گذاری:
مونا ارادتی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد سطح عملکرد (Functional level) در اکتیو دایرکتوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.