اردیبهشت 6, 1403
0

کف کاذب و کاربرد آن در اتاق سرور

751 بازدید
کف کاذب

کف کاذب و کاربرد آن در اتاق سرور

کف کاذب و کاربرد آن در اتاق سرور: اتاق سرور مکانی است که تجهیزات و نیز داده های مهم و ارزشمند یک سازمان در آنجا گرد هم آورده شده است. بنابراین امنیت و محافظت از آنف از اهمیت و توجه ویژه ای برخوردار است. در سازمان و ادارات مختلفی این مکان اختصاص داده شده و به مرور زمان موارد امنیتی آن بهبود داده شده است. همچنین برخی از سازمان ها نیز هستند که از ابتدای کار خود مکان ایمنی را برای این کار اختصاص می دهند و موارد امنیتی را بر اساس استانداردهای موجود رعایت می کنند.

در مقاله اتاق سرور استاندارد و نیز مقاله طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد، استانداردهای کلی برای طراحی یک اتاق سرور استاندارد گفته شده است. در این مقاله به طور مفصل به همه ابعاد یک کف کاذب و اهمیت آن در اتاق سرور استاندارد، می پردازیم.

کف کاذب چیست؟

کف کاذب یا کفپوش بلند که به منظور ایجاد یک فضای دسترسی برای انواع کابل برق و شبکه فیبرنوری و تاسیسات اعلام و اطفا حریق استفاده می گردد یکی از کاربردهای اصلی کف کاذب در مرکز داده و اتاق سرور ها می باشد.

کف کاذب یا کفپوش بلند، یکی از اجزای استاندارد، در طراحی اتاق سرور یا مرکز داده است. این سازه شامل یک پانل کف است که روی چهار پایه (که به کف فیزیکی اتاق سرور ثابت شده اند) قرار می گیرد. نتیجه یک طبقه ساختارمند با ارتفاع مشخص است که می توان اجزای یک اتاق سرور از جمله رک سرور، منابع تغذیه و سیستم های خنک کننده را روی آن قرار داد. بطور معمول کاشی کف از مواد مختلف ساخته می شود در حالی که پایه کف کاذب از فولاد گالوانیزه ساخته شده است. هر پایه با چهار پایه مجاور با قاب فلزی افقی به نام استرینگر متصل می شود تا کل ساختار را محکم تر نماید.

کف کاذب مزایای زیادی از جمله ایجاد یک فضای دسترسی برای انواع کابل برق، کابل شبکه و فیبرنوری، تاسیسات اعلام و اطفا حریق، خنک کردن و حتی قرار دادن تجهیزات در فضای IT ارائه می دهد.

با توجه به نوع کاربرد، باید نوع پانل  کف را انتخاب کرد. اندازه استاندارد پانل کف 60 در 60 سانتی متر است. ضخامت پانل کف از 28 میلی متر تا 42 میلی متر در دسترس است. به صورت اختیاری پانل با ورق فولادی گالوانیزه یا فویل آلومینیومی در پایین پانل ارائه می شود تا آن را در برابر رطوبت بالا مستعدتر کند. چنین پانلی برای مناطق رطوبت خیز بسیار مناسب است.

کف اتاق سرور: راهنمای انتخاب و اجرا

((کف کاذب یکی از عناصر اساسی در طراحی و اجرای اتاق‌های سرور است. این سیستم شبکه‌ای، علاوه بر تسهیل در عبور کابل‌های برق و داده و هوای خنک، به مدیران این اتاق‌ها کمک می‌کند تا به راحتی وضعیت قرارگیری کابل‌ها را مدیریت کنند. همچنین، نصب لوله‌های آب، سیلندرهای اطفاء حریق، تشخیص‌دهنده‌های رطوبت و دود نیز به طور معمول در این بخش انجام می‌شود.

کف کاذب معمولاً از قطعات کاشی به ابعاد ۶۰×۶۰ سانتی‌متر پوشیده می‌شود تا بتواند وزن تجهیزات سنگین و رک‌های حاوی تجهیزات را تحمل کند. این کف‌ها باید از جنس ضد حریق باشند و معمولاً از فولاد با روکش HPL یا آلومینیوم با روکش PVC ساخته می‌شوند.

ارتفاع پایه‌های کف کاذب قابل تنظیم است و بسته به نیاز اتاق می‌تواند بین ۱۵ تا ۱۲۰ سانتی‌متر تغییر کند. در صورت استقرار اتاق سرور در طبقه همکف، حداقل ارتفاع کف کاذب باید ۴۰ سانتی‌متر باشد، در حالی که در طبقات دیگر معمولاً ۲۰ یا ۳۰ سانتی‌متر کافی است.

به منظور انتخاب بهترین نوع کف کاذب برای اتاق سرور، لازم است نیازهای خاص و شرایط فضایی را به دقت بررسی کرده و با توجه به آن‌ها تصمیم‌گیری نمود.))

انواع کف کاذب

همواره مطلوب است که پانل کف دارای ظرفیت باربری بالا، مقاوم در برابر آتش بالا، وزن کم و فقط از مواد سازگار با محیط زیست باشد. بسته به مواد ترکیبی پانل کف، سیستم کفپوش به دو نوع مختلف تقسیم می شود:

سولفات کلسیم

کف کاذب

همانطور که از نامش پیداست سولفات کلسیم (CaSO4) ماده اصلی این ترکیب است و پانل کف از سولفات کلسیم یا سولفات کلسیم تقویت شده با الیاف ساخته می شود و فویل آلومینیومی یا ورق فولادی گالوانیزه در پایین و بالای پانل اصلی قرار می گیرد. با توجه به ویژگی های ذاتی CaSO4 این نوع کفپوش دارای ویژگی های زیر می باشد:

 • ظرفیت تحمل بار بالا
 • سولفات کلسیم کمتر مستعد تغییر دما و رطوبت است
 • مقاوم در برابر رطوبت و به دلیل استفاده از ورق فولادی گالوانیزه

کف کاذب از نوع سولفات کلسیم برای اتاق سرور و دیتاسنتر مناسب ترین است زیرا دارای ظرفیت باربری بالا، مقاومت در برابر آتش بالا و ماهیت غیر قابل احتراق است. این پنل کاملاً سازگار با محیط زیست است زیرا در ساخت آن از ترکیبات آلی فرار استفاده نشده است.

چوب

کف کاذب

نوع چوبی معمولا برای مناطقی که نیاز به ارتفاع کم کف کاذب دارند، استفاده می شود. از ویژگی های این نوع از کف کاذب، دقت بالا در ابعاد، مقاومت در برابر آتش، به صرفه بودن از جهت هزینه را می توان نام برد.  هسته پانل کف از تخته چوب ساخته شده و فویل آلومینیومی یا ورق فولادی گالوانیزه در پایین و روی پانل ارائه می شود تا آن را در برابر تغییر دما و رطوبت مقاوم کند.

از آنجایی که چوب ترکیب اصلی است، این پانل دارای خواص ضد الکتریسیته ساکن است. از آنجایی که پانل به راحتی برش داده می شود، می توان به ابعاد دقیق و همچنین قابلیت تعویض خوب دست یافت که این امر، در مورد پانل سولفات کلسیم دشوار است. پانل های چوبی از نظر وزن سبک هستند، بنابراین نصب و حمل و نقل آسان است. این نوع از کف کاذب، راه حل های اقتصادی با مشخصات و ویژگی های خوب ارائه می دهد.

مزایای استفاده از کف کاذب در اتاق سرور

استفاده از کف کاذب به عملکرد اتاق سرور می افزاید و نگهداری سرورها و متعلقات آن را برای کارمندان آسان تر می کند. برخی از مزایای کلیدی خاص که افراد را به استفاده از مدل های کف کاذب با ارتفاع بلند، سوق می دهد عبارتند از:

 • مدیریت کابل ها:

  از آنجایی که تمامی کابل های شبکه باید به سوییچ و از سوییچ به سرور اتصال یابد، همواره اتاق های سرور با انبوهی از کابل مواجه هستند. وجود کف کاذب یک راه حل ایده آل برای مدیریت هر چه بهتر تعدد کابل ها است و نیز از بروز خطراتی همچون زمین خوردن جلوگیری می کند. علاوه بر این، پنهان کردن تمام سیم‌ها در زیر زمین بلند باعث می‌شود که قفسه‌ها و راهروهای مرتبی داشته باشید.

 • انعطاف‌پذیری ارتقا:

  توانایی پیکربندی مجدد و/یا جایگزینی سریع کف کاذب، به این معنی است که وقتی زمان اضافه کردن یا ارتقاء تجهیزات فرا می‌رسد، می‌توانید با دسترسی کامل به فضای زیرزمین این کار را انجام دهید.

 • افزایش راندمان جریان هوا و خنک کننده:

  یکی از مهمترین مزایای کف کاذب با ارتفاع بلند برای اتاق سرور، پشتیبانی آنها از مدیریت جریان هوا است. وجود تجهیزات مختلف در اتاق سرور باعث ایجاد گرمای قابل توجهی می شود. وجود کف کاذب، انتقال کارآمد هوای خنک از زیر تجهیزات و ایجاد ترتیبی از کانال های گرم و سرد را ممکن می‌سازد.

 • حفظ ظاهر آراسته و کاهش پیچیدگی:

  کف کاذب در اتاق سرور، سطحی از حرفه ای بودن را به هر کسب و کاری اضافه می کند. کفپوش های با ارتفاع بلند، بهترین گزینه هستند برای اینکه تمام کابل ها و سیم کشی ها به رک های سرور شما به طور کامل از دید پنهان نگه داشته شوند تا ظاهری تمیز و مدرن داشته باشید.

 • ضد الکتریسیته ساکن:

  بحث الکتریسیته ساکن جزو مواردی است که در یک اتاق سرور بسیار حائز اهمیت است. این جریان ناخواسته سبب آسیب رساندن به تجهیزات برقی می گردد. کف کاذب آنتی استاتیک اتاق سرور سبب می شود تجمع الکتریسیته ساکن به حداقل رسیده و به حذف آن کمک می کند.

 

هیواشبکه

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hivanetwork.ir/?p=73165
اشتراک گذاری:
مونا ارادتی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد کف کاذب و کاربرد آن در اتاق سرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.