0

ایجاد و پیکربندی DNS Zone در ویندوز سرور 2022

813 بازدید
DNS Zone در ویندوز سرور 2022

ایجاد و پیکربندی DNS Zone در ویندوز سرور 2022

به عنوان یک جزء اصلی از سرور DNS، یک DNS Zone سوابق منابع DNS را ایجاد و ذخیره می کند. این بدان معناست که DNS Zone ها تمام رکوردهای منبع فضای نام DNS را در خود ذخیره می کنند و با توجه به آن سوابق، سرور DNS نام ها را به آدرس های IP بر اساس پرس و جوهای DNS توسط مشتریان حل می کند. سرورهای DNS، یک DNS Zone را مدیریت می کنند. این پیکربندی بسیار مهم است و باید بلافاصله پس از نصب سرویس DNS انجام شود. از این رو، این مقاله گام به گام نحوه ایجاد و پیکربندی یک DNS Zone در ویندوز سرور 2022 را پوشش می دهد.

 پیش از شروع، نیاز به درک جامعی از انواع DNS Zone و عملکرد آنها داریم. به همین دلیل است که ابتدا مروری کوتاه بر انواع Zone DNS و عملکرد آنها خواهیم داشت. سپس، Zone DNS از همه نوع را در یک بخش جداگانه ایجاد و پیکربندی خواهیم کرد.

Forward Lookup Zone و Reverse Lookup Zone

پیش از شروع ایجاد و پیکربندی DNS Zone در ویندوز سرور 2022 نگاهی به انواع DNS Zone می اندازیم. به طور کلی، دو نوع Zone در سرور DNS موجود است. اولین مورد، Forward Lookup Zone است که نام ها و گاهی اوقات سرویس ها را به آدرس های IP تبدیل می کند. دومین مورد، Reverse Lookup Zone است که آدرس های IP را به نام ها تبدیل می کند.

بطور معمول همیشه در هر محیط شبکه ای از نوع اول استفاده می کنیم و به دلایل امنیتی به ندرت از نوع دوم استفاده می کنیم. علاوه بر این، ما چهار نوع Zone داریم که می توانیم در هر یک از این دو کلاس فوق ایجاد و پیکربندی کنیم. در واقع، وقتی در مورد پیکربندی Zone صحبت می کنیم، یکی از این چهار نوع را پیکربندی می کنیم چه در Forward Lookup Zone یا Reverse Lookup Zone. هر جا که آنها را ایجاد کنیم، مطابق با آن عمل می کنند. اکنون، بیایید هر یک از این چهار نوع Zone را که می‌توانیم ایجاد و پیکربندی کنیم، ببینیم.

1.Primary DNS Zone

همانطور که نام آن اشاره دارد، Primary DNS Zone در واقع DNS Zone اصلی است که سرور DNS اصلی، میزبان آن است. این DNS Zone یک کپی از داده های خوانده یا نوشته شده را ذخیره می کند. فرض کنید یک سرور DNS برای دفتر اصلی خود با هزار کلاینت داریم. اکنون، آن سرور DNS یک Primary DNS Zone را میزبانی می کند و رکوردهای DNS  هزار کلاینت را با امتیاز خواندن و نوشتن ذخیره می کند.

2.Secondary DNS Zone

Secondary DNS Zone یک کپی فقط خواندنی از Zone DNS اولیه را ذخیره می کند. اگر تغییری در Primary DNS Zone رخ دهد، آن تغییر در Secondary DNS Zone نیز ایجاد می شود. ما نمی توانیم یک رکورد منبع جدید را در یک Secondary DNS Zone حذف یا اضافه کنیم. ما از آن عمدتاً برای کاهش بار کاری روی سرور DNS اولیه، جلوگیری از یک نقطه خرابی و کاهش استفاده از منابع دیگر مانند پهنای باند شبکه در سناریویی که شعبه های یک شرکت از طریق یک پیوند WAN متصل هستند، استفاده می‌کنیم.

3.Stub DNS Zone

یک Stub DNS Zone بسیار شبیه به یک Secondary DNS Zone است. اما این DNS Zone یک کپی از رکوردهای منبعی که فقط Name Serverهای یک primary zone dns (و نه همه رکوردهای منبع یک Primary Zone) را دارد، ذخیره می کند. مانند ارتباط DNS Zone های اولیه و ثانویه، از آن برای کاهش بار روی سرور DNS اولیه، جلوگیری از یک نقطه خرابی و کاهش استفاده از منابع دیگر استفاده می‌شود.

4.Active Directory Integrated (ADI) DNS Zone

Active Directory Integrated DNS Zone یا به اختصار ADI zone، فقط می تواند بر روی یک سرور DNS میزبانی شود که کنترل کننده دامنه (Domain Controller) نیز است. با استفاده از ADI Zone، تمام رکوردهای منبع به طور خودکار بین دو سرور DNS تکرار می شوند. این بدان معناست که هر تغییری در یک طرف، در طرف دیگر تکرار می شود. این نوع امن ترین است زیرا تکرارها رمزگذاری شده اند.

اکنون که درک مفهومی از هر نوع DNS Zone داریم، به جلو می رویم و عملاً هر یک را در یک بخش جداگانه پیکربندی می کنیم.

ایجاد و پیکربندی Primary DNS Zone در ویندوز سرور 2022

یکی از انواع DNS Zone در ویندوز سرور 2022 ، Primary DNS Zone می باشد. در ادامه نحوه ایجاد و پیکربندی ان را در ویندوز سرور 2022 به صورت گام به گام طی می کنیم.

مراحل نصب Primary DNS Zone

1-کنسول DNS Manager را باز کنید. برای انجام این کار، می توانید آن را با پیمایش از طریق مدیر سرور >> ابزارها >> DNS باز کنید.

2-تحت نام سرور در کنسول مدیریت DNS، می توانید یک Zone جدید از Forward Lookup Zone و Reverse Lookup Zone ایجاد کنید. هر کدام را که قصد ایجاد آن را دارید، روی آن راست کلیک کرده و گزینه New Zone را انتخاب کنید. در نتیجه روی دکمه Next در صفحه اول کلیک کنید.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

3-برای ایجاد یک Primary DNS Zone ، اولین گزینه را انتخاب کنید و تیک آخرین چک باکس را بردارید. سپس بر روی Next کلیک کنید.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

4-در کنسول Zone Name، نام Zone خود را تایپ کرده و برای ادامه روی Next کلیک کنید.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

5-حالا فایل zone را پیکربندی کنید. اولین گزینه را برای ایجاد یک فایل zone جدید انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید. DNS Zone، یک فایل برای ذخیره سوابق منابع مرتبط ایجاد می کند. این فایل در پوشه C:\Windows\System32\dns ذخیره خواهد شد.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

 

6-در این مرحله Dynamic Updates را پیکربندی کنید. برای Primary DNS Zone دو گزینه داریم و تقریبا همیشه اولین گزینه فعال را مانند تصویر انتخاب می کنیم. اگر گزینه Do not allow dynamic updates را انتخاب کنیم، باید هر بار که رکورد جدیدی وجود دارد، رکوردهای منابع را به صورت دستی به روز کنیم که در اکثر موارد غیرممکن است. روی دکمه Next کلیک کنید. در نهایت در صفحه آخر بر روی Finish کلیک کنید.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

تا اینجا پیکربندی Primary DNS Zone انجام شد. حالا باید نحوه انتقال در Primary DNS Zone  را پیکربندی کنیم.

پیکربندی نحوه انتقال در Primary DNS Zone

پس از ایجاد یک DNS Zone در ویندوز سرور 2022 لازم است نحوه انتقال اطلاعات آن را نیز پیکربندی نمایید. ما یاد گرفتیم که چگونه یک Primary DNS Zone جدید را در سرور 2022 ایجاد و پیکربندی کنیم. پیکربندی انتقال Zone، سرور(هایی) را مشخص می کند که Primary DNS Zone ما باید اطلاعات خود را با آن رد و بدل کند. برای پیکربندی Zone Transfer مراحل زیر را دنبال کنید.

1-بر روی DNS Zone خود کلیک راست کرده و گزینه Properties را از لیست انتخاب کنید.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

2-در صفحه مشخصات Zone، تب Name Servers را انتخاب کرده و روی دکمه Add کلیک کنید.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

3-در صفحه ثبت نام سرور جدید، نام یا آدرس IP سرور ثانویه را که می‌خواهید رکوردهای منبع این Zone با آن رد و بدل شود، تایپ کنید. برای حل آن از دکمه Resolve استفاده کنید. پس از افزودن سرور(های) ثانویه، روی دکمه OK کلیک کنید.( به علامت هشدار با سرور(های) حل شده اهمیت ندهید.) در نهایت پنجره Properties zone را ببندید.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

ایجاد و پیکربندی یک Secondary DNS Zone در ویندوز سرور 2022

مراحل نصب Secondary DNS Zone

یک Secondary DNS Zone، همانطور که قبلا توضیح دادیم، یک کپی فقط خواندنی از primary DNS zone است که با تکرار رکوردهای primary DNS zone مرتبط با آن، خود را به روز می کند. همچنین از نظر مراحل پیکربندی بسیار شبیه به هم هستند. با این حال مراحل ایجاد و پیکربندی این DNS Zone در ویندوز سرور 2022 را ادامه می دهیم.

1-کنسول مدیریت DNS را در سرور دوم باز کنید (همانند primary DNS zone که در بالا توضیح داده شد)

2-یک DNS Zone جدید ایجاد کنید (همانند مرحله 2 primary DNS zone که در بالا توضیح داده شد)

3-همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است گزینه Secondary Zone را برای ایجاد یک Secondary DNS Zone انتخاب کنید. سپس بر روی دکمه Next کلیک کنید.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

4-نام Secondary DNS zone را وارد نمایید. به یاد داشته باشید که باید نام Secondary DNS Zone با نام primary DNS zone که می خواهید با آن ارتباط داشته باشد، یکسان باشد. در واقع این همان چیزی است که آنها را با یکدیگر مرتبط می کند. بنابراین نام Secondary DNS zone ما به Zone1 می شود. وقتی تنظیم شد روی Next کلیک کنید.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

5-سرور(های) اصلی DNS را با استفاده از آدرس IP یا نام آنها مشخص کنید. در اینجا سرور اصلی ما یک ویندوز سرور 2022 است. پس از اینکه به درستی مشخص شد، روی دکمه Next کلیک کنید. در نهایت روی دکمه Finish در صفحه بعد کلیک کنید.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

در این مرحله، ما با موفقیت منطقه DNS ثانویه را ایجاد و پیکربندی کردیم. اکنون بررسی می کنیم که آیا آنها به درستی کار می کنند.

تایید Secondary-Primary DNS zone

ما از قبل هدف Secondary و Primary DNS zone را می دانیم. بنابراین، واضح است که تمام رکوردهای منبع از primary DNS zone باید به طور خودکار در Secondary DNS zone ذخیره شوند. علاوه بر یادگیری نحوه ایجاد و پیکربندی یک DNS Zone در ویندوز سرور 2022 ما این تکرار منابع را تأیید می کنیم و بررسی می کنیم که آیا کار می کند یا خیر.

برای تأیید این پیکربندی، همانطوری که در مرحله پیکربندی نحوه انتقال در Primary DNS Zone گفته شد عمل می کنیم. سپس برای بررسی این ارتباط، ابتدا به صورت دستی یک رکورد جدید در primary DNS zone در سرور DNS که میزبان آن است ایجاد می کنیم (ویندوز سرور 2022 در سناریوی ما). سپس، بررسی می کنیم که آیا در Secondary DNS zone در سرور DNS که Secondary zone ما را میزبانی می کند (سرور 2016 در سناریوی ما) تکرار شده است یا خیر. قدم به قدم پیش می رویم.

1-در سرور Primary DNS (در مثال ما سرور 2022)، روی Primary Zone که ایجاد کرده اید راست کلیک کرده و گزینه New Host (A یا AAAA) را از لیست انتخاب کنید.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

2-نام رکورد جدید را در کادر Name قرار دهید و آدرس IP مرتبط با آن نام را در کادر آدرس IP قرار دهید. بر روی Add Host و سپس روی دکمه OK کلیک کنید. در نهایت بر روی دکمه Done کلیک کنید.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

3-در سرور Secondary DNS (در مثال ما سرور 2016)، روی Secondary Zone کلیک کنید و ببینید آیا رکوردی که در ناحیه اصلی ایجاد کرده اید در آنجا اضافه شده است یا خیر. به یاد داشته باشید که ممکن است چند ثانیه طول بکشد تا تکرار شود. بنابراین، پنجره مدیریت DNS را در سرور دوم Refresh کنید.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

به این ترتیب، می‌توانیم به صورت دستی یک رکورد DNS را در ناحیه اصلی خود اضافه کنیم و بررسی کنیم که آیا در ناحیه ثانویه تکرار می‌شود یا خیر. تصویر فوق مربوط به سرور 2021 و تصویر زیر مربوط به سرور 2016 ما هست که میزبان Secondary Zone است.

Secondary Zone

 

ایجاد و پیکربندی Stub DNS Zone در وبندوز سرور 2022

در این بخش، به مراحلی می پردازیم که چگونه می توانیم یک Stub DNS Zone را در ویندوز سرور 2022 ایجاد و پیکربندی کنیم.

1-کنسول مدیریت DNS را باز کنید (همانند مرحله 1 پیکربندی Secondary DNS zone)

2-یک DNS Zone جدید ایجاد کنید (همانند مرحله 2 از پیکربندی Secondary DNS zone)

3-گزینه Stub zone را در پنجره Zone Type انتخاب کنید.

 

4-نام Stub zone را وارد کنید. (همانند مرحله 4 Secondary DNS zone)

5-فایل Zone را پیکربندی کنید. (همانند مرحله 5 پیکربندی Primary Zone که در بالا توضیح داده شد)

6-سرور اصلی (سرور اصلی که primary DNS zone را میزبانی می کند) را مانند Secondary DNS zone اضافه کنید.

ما یک Stub Zone را به دنبال این شش مرحله پیکربندی کردیم. اینکار ساده است و تقریباً به همان مراحل پیکربندی Secondary DNS zone نیاز دارد، به جز مراحل سه و پنج، که در آن نوع Zone را مشخص کرده و فایل Zone را پیکربندی می کنیم.

ایجاد و پیکربندی یک DNS Zone یکپارچه اکتیو دایرکتوری (Active Directory Integrated (ADI) DNS Zone)

همان طور که پیش تر نیز گفته شد، ADI Zone را می توان فقط بر روی سرورهای DNS، که کنترل کننده دامنه نیز هستند، میزبانی کرد. با در نظر گرفتن این موضوع، این بخش مراحل نحوه ایجاد و پیکربندی یک ADI DNS Zone در ویندوز سرور 2022 را پوشش می‌دهد.

1-کنسول مدیریت DNS را باز کنید و یک DNS Zone جدید ایجاد کنید. (مرحله 2 از بخش های بالا)

2-گزینه Primary zone را انتخاب کنید و آخرین گزینه چک را برای ADI DNS Zone تیکدار کنید. سپس روی Next کلیک کنید.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

3-محدوده رد و بدل شدن داده و برقراری ارتباط را برای ADI Zone که باید رکوردهای منبع خود را در آن تکرار کند، انتخاب کنید. به طور معمول از یکی از دو گزینه اول استفاده می کنیم. اولین مورد این است که Zone را برای همه سرورهای موجود در Forest تکرار کنید و گزینه دوم این است که آن را به همه سرورهای دامنه تکرار کنید. این بستگی به محیط شما و برنامه متناسب با آن دارد. پس از اتمام، بر روی Next کلیک کنید.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

4-یک نام برای منطقه ADI DNS خود تایپ کنید و برای ادامه روی Next کلیک کنید.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

5-Secure Dynamic Update را در این مرحله پیکربندی کنید. برای ADI DNS Zone، گزینه اول نیز موجود است. بطور معمول از اولین گزینه برای یک ADI Zone استفاده می کنیم. این به برنامه شما نیز بستگی دارد. پس از تنظیم روی دکمه Next کلیک کنید. سپس در پنجره بعدی بر روی Finish کلیک کنید.

DNS Zone در ویندوز سرور 2022

این تمام مراحلی است که برای ایجاد و پیکربندی منطقه ADI DNS در Windows Server 2022 طی می کنیم.

جمع بندی

در این مقاله نصب و پیکربندی DNS Zone در ویندوز سرور 2022 را مورد بررسی قرار دادیم. در این راستا با مروری بر DNZ Zone شروع کردیم. سپس در مورد Forward Lookup Zone و Reverse Lookup Zone بحث کردیم. ما یک نمای کلی از چهار Zoneی را که می توانیم در هر Forward Lookup Zone و Reverse Lookup Zone ایجاد و پیکربندی کنیم، توضیح دادیم.

در مرحله بعد، در یک رویکرد گام به گام، ایجاد و پیکربندی primary DNS zone را پوشش دادیم. به همین ترتیب، ما وارد مراحل پیکربندی Secondary DNS zone شدیم. موضوع کوچک دیگری که به آن پرداختیم، تأیید Zone اولیه-ثانویه بود. پیکربندی Stub Zone ، بخش بعدی بود که به آن پرداختیم. در نهایت مراحل پیکربندی ADI DNS Zone را توضیح دادیم. اگر هر گونه سوال و یا نظری دارید خوشحال می شویم با ما در میان بگذاید.

 

هیواشبکه

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.

لینکدین       اینستاگرام       تلگرام

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hivanetwork.ir/?p=73464
اشتراک گذاری:
مونا ارادتی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد ایجاد و پیکربندی DNS Zone در ویندوز سرور 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.