اردیبهشت 6, 1403
0

معرفی 5 نرم افزار مانیتورینگ شبکه

5420 بازدید
نرم افزار مانیتورینگ شبکه

معرفی 5 نرم افزار مانیتورینگ شبکه

معرفی 5 نرم افزار مانیتورینگ شبکه: مانیتورینگ که معادل فارسی آن نظارت می باشد، عبارت است از جمع آوری منظم داده ها در طول اجرای پروژه به منظور تعیین اینکه آیا مجموع پردازش های انجام شده و در حال انجام، به سمت اهداف تعیین شده یا اهداف پروژه حرکت می کند یا خیر. در این حالت داده ها در طول چرخه عمر پروژه جمع آوری می شوند. نظارت انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که تمام افرادی که نیاز به دانستن در مورد یک پردازش دارند به درستی مطلع شده و تصمیمات به موقع اتخاذ می شود؟! انواع مختلفی از مانیتورینگ یا همان نظارت وجود دارد که شامل نظارت بر فرآیند، نظارت فنی، نظارت بر مفروضات، نظارت مالی و نظارت بر اثرات است.

برای مانیتورینگ شبکه ابزارها و نرم افزارهای زیادی در دسترس هستند که لازمه استفاده از هر یک شناخت درستی از کارایی و مشخصات آن ابزار است. در این مقاله 7 نرم افزار برتر مانیتورینگ شبکه را معرفی می کنیم که کمک بسیار زیادی در جهت استفاده از ابزار مورد نیاز کار شما می کند.

1-نرم افزار مانیتورینگ عملکرد شبکه SolarWinds

نرم افزار مانیتورینگ شبکه

یک سیستم نظارت بر شبکه پیشرو که از SNMP برای بررسی وضعیت دستگاه های شبکه استفاده می کند. این ابزار نظارتی شامل کشف خودکار است که فهرست دارایی را گردآوری می کند و به طور خودکار نقشه توپولوژی شبکه را ترسیم می کند. روی ویندوز سرور اجرا می شود و استفاده آزمایشی رایگان 30 روزه دارد.

راه اندازی نرم افزار SolarWinds آسان است و در کمترین زمان آماده می شود. این ابزار به طور خودکار دستگاه های شبکه را کشف می کند. رویکرد ساده آن برای نظارت بر کل شبکه، آن را به یکی از ساده‌ترین و بصری‌ترین رابط‌های کاربری تبدیل می‌کند. رابط کاربری آن به راحتی قابل مدیریت و تغییر سریع است. می توانید داشبوردها، نمودارها و نماهای عملکرد مبتنی بر وب را سفارشی کنید. شما می توانید یک توپولوژی مناسب برای کل زیرساخت شبکه خود طراحی کنید. همچنین می‌توانید هشدارهای هوشمند وابستگی و موارد دیگر ایجاد کنید.

این نرم افزار بر اساس آنچه شما استفاده می کنید توسط ماژول های جداگانه فروخته می شود. SolarWinds NPM دارای لیست ویژگی های گسترده ای است که آن را به یکی از بهترین گزینه ها برای راه حل های مانیتورینگ شبکه تبدیل می کند.

2-مانیتور شبکه Paessler PRTG

نرم افزار Paessler PRTG مجموعه ای از ابزارهای نظارتی بر روی یک بسته واحد است و روی ویندوز سرور اجرا می شود. همچنین دارای استفاده آزمایشی رایگان 14 روزه است.

نرم افزار مانیتورینگ شبکه

نرم افزار PRTG Network Monitor معمولاً به دلیل قابلیت های پیشرفته مدیریت زیرساخت، شناخته شده است. همه دستگاه ها، سیستم ها، ترافیک و برنامه های کاربردی در شبکه شما می توانند به راحتی در یک نمای سلسله مراتبی نمایش داده شوند که عملکرد و هشدارها را بطور خلاصه نمایش می دهد. PRTG کل زیرساخت فناوری اطلاعات را با استفاده از فناوری‌هایی مانند SNMP، WMI، SSH، Flow/Packet Sniffing، درخواست‌های HTTP، REST API، ping، SQL و بسیاری دیگر نظارت می‌کند.

این یکی از بهترین انتخاب ها برای سازمان هایی با تجربه کم در نرم افزار مانیتورینگ شبکه است. دارای رابط کاربری واقعا قدرتمند است و استفاده از آن بسیار آسان است.

ویژگی بسیار خاص PRTG توانایی آن برای نظارت بر دستگاه های موجود در مرکز داده با یک برنامه تلفن همراه است. یک کد QR که مربوط به سنسور است چاپ شده و به سخت افزار فیزیکی متصل می شود. برنامه موبایل برای اسکن کد استفاده می شود و خلاصه ای از دستگاه بر روی صفحه نمایش تلفن همراه نمایش داده می شود.

3-Auvik

Auvik این یک برنامه مبتنی بر ابر است که می‌تواند نظارت بر بسیاری از شبکه‌ها را یکپارچه کند و شامل بسیاری از خدمات خودکار می‌شود.

نرم افزار مانیتورینگ شبکه

Auvik یک پلت فرم SaaS است که یک سیستم کشف و نقشه برداری شبکه را ارائه می دهد که ثبت نام را خودکار می کند و سپس به کار خود ادامه می دهد تا تغییرات زیرساخت شبکه را تشخیص دهد. این سیستم قادر است نظارت بر چندین سایت را متمرکز و یکسان کند.

سیستم مانیتورینگ شبکه Auvik به لطف سیستم آستانه هایش، خودکار است. این سرویس شامل حد آستانه های خارج از محدوده است که بر روی اکثر معیارهایی که شبکه نظارت می کند، قرار می گیرد. همچنین امکان ایجاد آستانه های سفارشی وجود دارد.

هنگامی که سرویس مانیتورینگ کار می کند، در صورت عبور از هر یک از آستانه ها، سیستم یک هشدار ایجاد می کند. این مکانیسم به تکنسین ها زمان می دهد که با دانستن این آستانه ها، از مشکلات عملکرد سیستم که برای کاربران قابل توجه است، جلوگیری کنند.

ابزارهای مدیریت شبکه که در بسته Auvik گنجانده شده اند شامل مدیریت پیکربندی برای استانداردسازی تنظیمات دستگاه های شبکه و جلوگیری از تغییرات غیرمجاز می باشد.

قدرت پردازش برای Auvik توسط سرورهای ابری این سرویس ارائه می شود. با این حال، سیستم نیاز به نصب تجمیع کننده ها (collectors) در هر سایت نظارت شده دارد. این نرم افزار بر روی ویندوز سرور و لینوکس اوبونتو اجرا می شود. همچنین امکان اجرای تجمیع کننده ها روی ماشین مجازی نیز وجود دارد. هر کجا که جمع کننده قرار دارد، مدیر سیستم همچنان از طریق هر مرورگر وب استاندارد به کنسول سرویس که مبتنی بر سرور Auvik است، دسترسی دارد.

4-نرم افزار مانیتورینگ شبکه Datadog

آزمایش رایگان دید خوبی را بر روی هر یک از اجزای شبکه شما و اتصالات بین آنها اعم از محیط ابری، داخلی یا ترکیبی ارائه می دهد. مشکلات زیرساخت‌ها، برنامه‌ها و DNS را بدون زحمت عیب‌یابی می کند.

نرم افزار مانیتورینگ شبکه

Datadog Network Monitoring بر عملکرد دستگاه های شبکه نظارت دارد. این سرویس نیز همچون Auvik یک سیستم مبتنی بر ابر است که قادر به کاوش در یک شبکه و شناسایی تمام دستگاه های متصل است. با اطلاعات این تحقیق، مانیتور شبکه یک فهرست دارایی ایجاد کرده و نقشه توپولوژی شبکه را ترسیم می کند. این روش به این معنی است که سیستم روال های راه اندازی خود را انجام می دهد.

فرآیند کشف خودکار در حال انجام است، بنابراین هر گونه تغییری که در شبکه خود ایجاد می کنید را مشاهده می کند و فورا موجودی و نقشه توپولوژی را به روز می کند. این سرویس همچنین می تواند سیستم های مجازی را شناسایی کرده و نظارت بر لینک ها را به منابع ابری گسترش دهد.

نرم افزار مانیتورینگ شبکه Datadog دید سرتاسر همه اتصالات را فراهم می‌کند، که همچنین با مشکلات عملکرد مشخص شده در پیام‌های گزارش مرتبط است. داشبورد سیستم در فضای ابری ساکن است و از طریق هر مرورگر استاندارد قابل دسترسی است. این برنامه داده‌های عملکرد شبکه را از بسیاری از منابع متمرکز می‌کند و کل شبکه را، لینک به لینک و سرتاسر، پوشش می‌دهد.

5-WhatsUp Gold

یکی دیگر از 5 نرم افزار مانیتورینگ شبکه WhatsUp Gold است که از Progress Software Corporation از پروتکل مدیریت شبکه ساده (SNMP) برای ردیابی عملکرد شبکه ها استفاده می کند. عوامل SNMP روی هر سوئیچ و روتر یک گزارش وضعیت تهیه می کنند و به طور مداوم آن را به روز می کنند و منتظر درخواست مدیر SNMP هستند. تنها مشکل این است که سیستم عامل های معمولی شامل مدیر SNMP نیستند. WhatsUp Gold این عملکرد را ارائه می دهد.

نرم افزار مانیتورینگ شبکه

این ابزار مانیتورینگ برنامه های منظمی را ارسال می کند و گزارش وضعیت را درخواست می کند که MIB نامیده می شود. هر عامل دستگاه به درخواست پاسخ می دهد و سپس WhatsUp Gold نتایجی را که دریافت می کند جمع آوری می کند. این مکانیسم دقیقاً به سیستم نظارتی می‌گوید که چه دستگاه‌هایی وجود دارند و هر کدام به کدام دستگاه‌های دیگر متصل هستند. این اطلاعات به طور مداوم به روز می شوند، بنابراین WhatsUp Gold می تواند موجودی شبکه را به روز نگه دارد. این سرویس همچنین به طور خودکار نقشه توپولوژی شبکه را بر اساس به روز رسانی زنده موجودی شبکه ترسیم می کند.

اگر WhatsUp Gold یک مشکلی را در تجهیزاتی که در حال نظارت است شناسایی کند، یک پیام Trap ارسال می کند. WhatsUp Gold این را به یک هشدار تعبیر می کند. مدیران شبکه می توانند کنسول مانیتورینگ را نادیده بگیرند و به WhatsUp Gold اجازه دهند همه چیز را تحت نظر داشته باشد. این به این دلیل است که در صورت بروز مشکل به آنها اطلاع داده می شود. WhatsUp Gold روی ویندوز سرور نصب می شود.

 

هیواشبکه

خدمات ما در مجموعه هیواشبکه شامل :

شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hivanetwork.ir/?p=72892
اشتراک گذاری:
مونا ارادتی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد معرفی 5 نرم افزار مانیتورینگ شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.