0

طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد

1454 بازدید

طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد

طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد : اتاق سرور یا مرکز داده  اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در مراکز امروزی می باشد. اتاق سرور، مکانی است که سرورهای کامپیوتر و اجزای مربوط به آنها کار خود را انجام می دهند. این اتاق، بخشی از دیتاسنتر است که معمولا چندین سرور فیزیکی را در خود جای می دهد. ممکن است یک دیتا سنتر متشکل از چندین اتاق سرور باشد که برای کاربردها و خدمات جداگانه استفاده می شوند. محل قرار گیری اتاق سرور اولین مورد مهم، حتی قبل از بررسی طرح اتاق است.

بسیاری از طراحان معتقدند که اتاق سرور نباید جایی ساخته شود که یکی از دیوارهایش، دیوار خارجی ساختمان است. دیوار های مشرف به فضای بیرون اغلب سریع رطوبت می گیرند و ممکن است لوله های آب از آن عبور کرده باشند که می توانند تجهیزات را خیس کنند. در خصوص پنجره های خارجی هم همینطور! به دلیل امکان شکستگی و ریسک امنیتی نباید این اتاق پنجره داشته باشد. در ضمن اتاق سرور باید جایی مستقر شود که در طبقه اول به دلیل امکان وقوع سیل و در طبقه آخر به دلیل امکان چکه کردن سقف نباشد.

به طور کلی:

بطور کلی برای استانداردسازی کامل اتاق سرور از دو استاندارد TIA942  و استاندارد ANSI / BICSI-002 استفاده می شود. استاندارد TIA942 اتاق سرور بیشتر به مواردی همچون فراهم کردن الزامات لازم برای طراحی زیرساخت های مخابراتی مرکز داده ، استاندارد فیزیکی و سیستم های موجود در یک اتاق سرور پرداخته است که این به تنهایی تمام نیاز های مرکز داده ی سازمان ما را پاسخگو نخواهد بود. و استاندارد ANSI / BICSI-002 اتاق سرور که به اصول و قواعد کابل کشی اصولی و استاندارد در خصوص فیبر نوری – کابل های مسی و مقدار انرژی مورد نیاز یک مرکز داده می پردازد. به بیان دیگر BICSI-002 طیف گسترده ای از اطلاعات، توصیه ها و الزامات مربوط به تمامی جنبه های طراحی یک مرکز داده را فراهم می کند و برای تکمیل استاندارد  TIA-942 و سایر استانداردهای مرکز داده طراحی شده است و بدون آنها کامل نیست.

 

اقداماتی که جهت استاندارد سازی اتاق سرور و دیتاسنتر می توان به آن اشاره نمود :

 • کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک و کف کاذب فولادی با روکش HPL

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک  و کف کاذب فولادی با روکش HPL  دارای ارتفاع 60 سانتی متر و امکان گردش موثر هوا به منظور خنک سازی  ، تحمل و توزیع مناسب وزن تجهیزات ، دسترسی به کابل ها به منظور مدیریت و توسعه کابل کشی را دارا می باشد. همچنین رک ها دارای اتصال مناسب به زمین و مقاوم در برابر زلزله باشند.

 

طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد

 • سقف کاذب آکوستیک و ضد حریق

با توجه به فضای فیزیکی موجود و اولویت های استفاده از فضای فیزیکی و لزوم لوله کشی جهت سیستم های اطفاء حریق و لوله های گالوانیزه جهت عبور کابلهای سیستم روشنایی، اعلام حریق، دوربین های مداربسته و نصب روشنایی لازم است که اتاق سرور دارای سقف کاذب باشد.

 

طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد

 

 • درب ایمن مخصوص دیتاسنتر بصورت ضد حریق و عایق گرد و خاک و ضریب ایمنی بالا با خاصیت اتصال اکسس کنترل

 بهتر است درب اتاق سرور معمولاً قفل باشد تا از ورود افراد غیر مسئول جلوگیری شود. برای ساده‌تر شدن این موضوع بهتر است درب ورود به گونه‌ای طراحی شود که برای قفل یا باز کردن آن نیازی به کلید نباشد، به عنوان مثال بهتر است کارتی باشد و یا رمزی.

 

طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد

 

 • دیوار کاذب ضد حریق و عایق حرارت و رطوبت و گرد و خاک

دیوار کاذب اتاق سرور یکی از مهمترین و اساسی ترین بخش های اتاق سرور را تشکیل می دهد . این اتاق ها که در برگیرنده اطلاعات سری و مهم این دست شرکت ها بوده، باید در مکانی جای گیرند که از هر گزند و آسیبی به دور باشند. در این میان ایجاد آن تحت استانداردهای روز می تواند این خطرات را به حداقل یا صفر برساند. یکی از این دست تجهیزات یا استاندارد، دیوار کاذب بوده که در هر ساختمانی به کار گرفته می شود. دیوار کاذب اتاق سرور نیز که نام آن مشخص است برای اتاق های سرور درنظر گرفته شده تا سطح ورود سر و صدا کاهش یافته و کابل هایی نیز در این میان از بین دیوار اصلی و کاذب عبور داده شود. 

 

طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد

 

 • روشنایی با لوکس افقی و عمودی مناسب

طراحی سیستم روشنایی در اتاق سرور باید به‌ گونه‌ای باشد که هنگام خروج شخص از اتاق سرور به صورت اتوماتیک خاموش شود علت اصلی این موضوع علاوه بر صرفه‌‌جویی در مصرف برق، جلوگیری از تولید حرارت مضاعف در محیط اتاق سرور توسط لامپ‌ها و سیستم‌های روشنایی است.

 

طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد

 

 • دستگاه کنترلر شرایط محیطی مانند دود، دما و رطوبت و … و قابلیت کنترل بصورت ریموت

برای اتاق سرور، دمای ۱۸ درجه سانتیگراد دمای مناسبی است. با توجه به بالا بودن مصرف برق در کولر‌های گازی، هنگام خریداری به برچسب میزان مصرف انرژی آنها توجه فرمایید. همچنین باید توجه داشته باشید برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به اتاق سرور باید کلیه منافذ پوشانده شوند بخصوص پنجره‌ها، بهتر است دوجداره باشند که از هدر رفت انرژی نیز جلوگیری شود.

 

طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد

 

 • سینی کابل یا لدر

برای اجرای کابل های برق و دیتا در اتاق سرور، لازم است در مسیرهای ارتباطی از اتاق برق تا رکها و همچنین اجرای کابلهای دیتا بین رکها و اتاق NOC از سینی و یا لدرهای مناسب به عرض 25 سانتی متر استفاده شود. سینی های گالوانیزه باید از ورق نمره 1.5 ساخته شده و دارای محافظ نیز باشند.

 

طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد

 

 • سیستم خنک کننده در صورت امکان استفاده از هواساز بصورت اینرو

سیستم تهویه و خنک کننده اتاق دمای 18 درجه سانتی گراد و رطوبت 45% را فراهم کند و  سیستم تهویه اتاق سرور نباید به سیستم تهویه ساختمان وابسته باشد و باید به صورت مستقل  عمل کند. وجود سیستم خنک کننده بکاپ نیز بسیار مهم است. سیستم تهویه حداقل 1.20 سانتی متر با رک ها و تجهیزات داخل اتاق سرور فاصله داشته باشد. ضمنا در طراحی باید راه خروج آب ناشی از تقطیر سیستم سرمایشی در نظر گرفته شود. همچنین در طراحی سیستم تهویه باید راهروری گرم و سرد و جریان هوایی داخل اتاق سرو در نظر گرفته شود. بهتر است جریان هوای سرد از کف تزریق شده و جریان هوا گرم از سقف خارج شود.

 

طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد

 

 • سیستم اعلام و اطفاء حریق با گاز FM200

سیستم هشدار دهنده آتش و اطفای حریق از اجزای اصلی یک دیتا سنتر است . اتاق سرور باید دارای سنسور تشخیص دود باشد تا در صورت وقوع آتش سوزی سیستم اعلام حریق را فعال کند. همچنین وجود کلید ( شستی) اعلام حریق می تواند در زمانی که افراد در اتاق سرو حضور دارند برای اعلام آتش سوزی موثر باشد. بهترین انتخاب استفاده از سیستم های اتوماتیک اطفاء حریق ( که از گاز FM200 استفاده می کند ) است، اما استاندارد های اتاق سرور می گوید که در اتاق سرور های کوچک ممکن است این موضوع به لحاظ اقتصادی ممکن نباشد، پس حداقل وجود کپسول های اطفاء حریق لازم است.

 

طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد

 

 • سیستم مانیتورینگ با استفاده از دوربین های مدار بسته

وجود سیستم مانیتورینگ 24 ساعته و حداقل یک خط تلفن برای ارتباط با بیرون اتاق سرور از دیگر الزامات اتاق سرور استاندارد است. کلیه ورود و خروج‌ها به اتاق سرور باید تصویر بردای شود. برای این کار، به حداقل یک دوربین CCTV و یک دستگاه ضبط دیجیتال تصاویر برای مدت طولانی نیاز دارید. یرای رعایت مسائل امنیتی و کنترل عبور و مرور افراد باید از تردد افراد غیر مسئول در محل قرارگیری سرورها جلوگیری شود.

 

طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد

 

 • چاه ارت

در قسمت تأمین انرژی برق استفاده از چاه ارت (Earth) بسیار ضروری است. چاه ارت برای جلوگیری و خارج‌سازی بار‌های اضافی و مخرب در سیستم برقی است. با توجه به احتمالات بروز نوسانات ناشی از برق استفاده از استابلایزر نیز بسیار ضرورت دارد تا از خطرات احتمالی نوسانات برق و صدمات ناشی از آن جلوگیری شود.

 

طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد

 

 • اتاق برق

طراحی اصولی سیستم توزیع برق و انتخاب صحیح نوع تجهیزات با توجه به توان مصرفی سرورها و…، وجود سیستم های بک آپ برق رسانی ( یو پی اس و ژنراتور برق)، وجود سیستم ارتینگ مناسب و اجرای اصولی کابل کشی و داکت کشی از الزامات پیاده سازی یک اتاق سرور استاندارد است. UPS و یا ژنراتور برق باید حداقل سالانه تست شود و بر اساس خصوصیات و ویژگی های تولید کننده نگهداری شود. اتاق های بزرگ باید سوئیچ خاموش اضطراری داشته باشند. همچنین سیستم روشنایی بهتر است طوری طراحی و اجرا شود که در هنگام حضور افراد در اتاق سرور روشن باشد و بعد از خروج خاموش شود تا مصرف انرژی و تولید گرما کاهش یابد.

 

طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد

 

 • تمامی اتاق های دیتاسنتر باید بصورت مجزا از یکدیگر احداث شوند

 

برای مشاهده ی کلیه ی آموزشهای مربوط به استاندارد سازی اتاق سرور لینک کلیک کنید.

هیواشبکه

ما در مجموعه هیواشبکه شامل :
شرکت فنی و مهندسی هیوانوآوران داده گستر : مجری طراحی ، پیاده سازی ، پشتیبانی پروژه های شبکه و امنیت در استان گیلان – رشت و شهرها و استانهای همجوار
آموزشگاه تخصصی هیواشبکه : برگزار کننده دوره های تخصصی شبکه و امنیت ، پیکربندی سرور HP ، مجازی سازی ، MCSA 2016 ، نتورک و … به صورت حضوری با مجوز از سازمان فنی و حرفه ای و آموزش کارکنان دولت در رشت ، استان گیلان و به صورت مجازی در سراسر کشور
در خدمت شما عزیزان هستیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hivanetwork.ir/?p=10164
اشتراک گذاری:
مصطفی فدایی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد طراحی و پیاده سازی اتاق سرور و دیتاسنتر استاندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.