0

حذف سرویس اکتیو دایرکتوری در ویندوز سرور

1296 بازدید

حذف سرویس اکتیو دایرکتوری در ویندوز سرور

خدمات اکتیو دایرکتوری با هدف مدیریت متمرکز منابع و کاربران به دنیای شبکه های کامپیوتری قدم گذاشت. در ویندوز سرور هر سرویسی که به آن نیاز داشته باشید طی دوره ای خاص با توجه به کاربرد آن برروی ویندوز سرور خود نصب می کنید و سرویس مورد نظر را راه اندازی می کنید و زمانی هم می رسد که دیگر نیاز به سرویس مربوطه ندارید که باید آن را حذف کنید یکی از این سرویس هایی که می خواهیم از ویندوز سرور حذف کنیم سرویس active directory می باشد که نحوه حذف آن از روی سرور در ادامه توضیح داده می شود.

مراحل انجام کار:

برای شروع کار وارد بخش server manager  شده و به همانند تصویر زیر از منوی manage  گزینه remove roles and features را کلیک کنید.

اکتیو دایرکتوری

در صفحه بعد تیک گزینه  skip this page by default را بزنید و گزینه next  را انتخاب کنید. در صفحه server selection  هم گزینه next  را بزنید.

 

اکتیو دایرکتوری

در صفحه دیگر ابتدا باید بین رول های سرور خود گزینه active directory domain services  را انتخاب کنید تا کادر موردنظر نمایش داده شود که برروی remove features  کلیک کنید.

اکتیو دایرکتوری

در تصویر دیگر نشان می دهد که قبل اینکه بخواهید اکتیو دایرکتوری را حذف کنید باید  domain از سرور خود حذف کنید. برای این کار برروی demote this domain controller  کلیک کنید.

active directory

 

توجه به نکته  مهم در خصوص Force removal

در کادر بعدی گزینه ای را نشان می دهد به نام force the removal  و زمانی به کار می آید که به صورت معمول نتوانید domain  خود را حذف کنید. در صورتی که تیک این گزینه را بزنید و دامنه خود را حذف کنید باید بعد از آن به شکل دستی meta data  آن را هم حذف کنید که این کار توصیه نمی شود پس بهتر است بدون انتخاب این گزینه برروی next  کلیک کنید.

اکتیو دایرکتوری

در کادر دیگر تیک گزینه proceed with removal  را بزنید تا سرویس های فعالی که دارید هم غیر فعال شوند برروی next کلیک کنید.

 

اکتیو دایرکتوری

 

در کادر بعد اگر صفحه ای برایتان ظاهر شد که گزینه retain domain controller meta data  را بخواهید انتخاب کنید meta data  حفظ می شود و از سرویس مورد نظرتان پاک نمی شود  که بهتر است که این بخش انتخاب نشود و تنها برروی next  کلیک کنید.
در شکل بعدی تیک گزینه remove this dns  zone (this is  the last—)  را تیک بزنید و برروی next  کلیک کنید.

 

اکتیو دایرکتوری

در کادر بعدی باید یک رمز عبور جدید برای administrator  سیستم خود وارد کرده البته می توانید رمز قبلی که برروی سرور خود قرار دادید را هم بگذارید.بعد از وارد کردن اطلاعات مورد نظرخود برروی next  کلیک کنید.

اکتیو دایرکتوری

در شکل بعد برروی demote  کلیک کنید تا کادر حذف domain controller  در سرور شما آغاز شود.

اکتیو دایرکتوری

نکته 1 در خصوص حذف نشدن اکتیو دایرکتوری

اگر زمانی که برروی گزینه demote  کلیک کردید و شکل روبرو برای شما نمایش داده شد برروی close  کلیک کنید. سپس یک بار سرور خودرا restart  کرده  تمامی مراحل را از ابتدا  ادامه دهید تا به صورت کامل domain controller  حذف شود.

 

اکتیو دایرکتورینکته 2

اگر طی مراحل بالا بازم با خطا مواجه شدید در مرحله ای که کادری با عنوان —force the removal ظاهر می شود تیک گزینه آن را زده و تمام مراحل کار را انجام داده و سیستم در انتهای مرحله حذف اکتیو دایرکتوری ریستارت می شود و سیستم شما از حالت دامین به workgroup در خواهد آمد که در این بین دوباره و به راحتی میتوانید اقدام به حذف اکتیو دایرکتوری کنید. بعد حذف دومین کنترولر بار دیگر وارد server manager  شده و از منوی manage گزینه  remove roles and features را انتخاب کنید بعد در کادر باز شده وارد سرور رول ها  شده و تیک گزینه  active directory service  را بردارید و برروی next  کلیک کنید و ادامه مراحل را انجام داده تا سرویس حذف شود.

اکتیو دایرکتوری

در ادامه کار اگر خطایی صورت نگرفت برروی next کلیک کنید تا همانند شکل مورد نظر وارد قسمت confirmation شوید.در این قسمت تیک گزینه  restart the destination server را انتخاب و برروی remove  کلیک کنید.

اکتیو دایرکتوری

در شکل بعد نیز سرویس موردنظر حذف شده است. در ادامه برروی close  کلیک کرده و سیستم را restart  کنید .

 

اکتیو دایرکتوری

زمانی که ویندوز سرور بار دیگر اجرا شد مشاهده می کنید که از منوی tools  ویندوز سرور خود دیگر سرویس اکتیو دایرکتوری به راحتی از سرورتان حذف شده است.اکتیو دایرکتوری

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hivanetwork.ir/?p=13587
اشتراک گذاری:
آرش صفرزاده
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد حذف سرویس اکتیو دایرکتوری در ویندوز سرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.