فروردین 25, 1403
0

بررسی سرویسactive directory users and computer در ویندوز سرور

1297 بازدید
active

بررسی سرویس active directory users and computer در ویندوز سرور

 

یکی از پرکاربردترین سرویس از active directory  سرویس active directory users and computer  است که برای ساخت و مدیریت گروه ها ، کاربران و… به کار می رود که در بخش زیر این سرویس بررسی خواهیم کرد.

شروع کار

 به بخش tools  در server manager ویندوز رفته  و گزینه  active directory users and computer  را انتخاب و این سرویس اجرا کنید.

active

همان طور که در تصویر 1 مشاهده می کنید می توانید از سمت چپ بر روی فلش کنار نام سرور خود کلیک کنید تا اطلاعات مربوطه را ببینید.ابتدا بر روی users  کلیک کنید تا شکل بعد را مشاهده کنید.

active

در شکل بالا مشاهده می کنید که در این بخش می توانید کاربران و گروه های مختلف ایجاد کنید که باهم یک کاربر ایجاد می کنیم و تنظیمات مربوط به آن را بررسی خواهیم کرد.از سمت چپ برروی users  کلیک راست کرده و در قسمت new  گزینه user  را انتخاب می کنیم .

 

در تصویر 2 در بخش  first name نام کاربر خود را وارد کرده  و در بخش last name  نام خانوادگی و یا نام دوم را وارد کنید و در بخشuser logon name  که مهمترین قسمت است باید نام کاربری را که برای ورود نیاز است وارد کرده که در این بخش safari22 وارد می کنیم ( زمانی که اطلاعات وارد می کنید به کوچکی  و بزرگی حروف خود حتما دقت کنید ) برروی next  کلیک کنید

active

 

 

در تصویر 3 باید رمز عبور برای کاربر خود در نظر بگیرید توجه کنید که رمزی که وارد می کنید به صورت پیچیده (اعداد و حروف) همانند text @123456 وارد کنید چهار گزینه در زیر رمز عبور که وارد کردید وجود دارد که در زیر به آن می پردازیم

active

1- گزینه اول : برای این به کار می رود که کاربر مورد نظر بعد از ورود به ویندوز باید رمز عبور را تغییر دهد.

2- گزینه دوم این توانایی را به مدیر شبکه می دهد تا از تغییر رمز عبور توسط کاربر جلوگیری کند.

3- گزینه سوم اگر انتخاب شود این رمز عبور که وارد کردید به هیچ وجه انقضاء ندارد

4- اگر گزینه چهارم فعال باشد کاربری که ساختید غیر فعال خواهد شد و امکان login  شده به ویندوز را نخواهد داشت

به هرحال تنها گزینه password never expires  را انتخاب و برروی next  کلیک کنید.

در تصویر 4 اطلاعات وارد شده را مشاهده می کنید که برای ساخت کاربر موردنظر خود برروی finish  کلیک کنید.

active

در تصویر 5 بعد از ساخت کاربر مورد نظر خود برروی آن کلیک راست کرده  و گزینه properties را انتخاب کنید تا صفحه بعد نمایش داده شود.

active

در تصویر 6 در تب general  اطلاعاتی را در مورد کاربر مورد نظر همانند آدرس ایمیل ، سایت و…. و توضیحات دیگر را مشاهده می کنید و می توانید این موارد را تکمیل کنید.

active

 

در تصویر 7 برروی تب address  کلیک کرده و مشخصات مربوط به محل سکونت به شکل کامل وارد کنید .

active

در تصویر 8  برروی تب account  کلیک کرده می توانید نام کاربری و تنظیمات مربوط به آن را تغییر دهید.

active

در قسمت user logon name  می توانید نام کاربری را تغییر بدهید. در بخش account options گزینه هایی مشاهده می کنید که در بخش قبل به آن پرداختیم بسته به نیازتان می توانید تغییراتی ایجاد کنید. (بخش های جدیدی هم در این قسمت وجود دارد که برای امنیت و رمزنگاری می باشد).

در تصویر 9 شما می توانید برای کاربران خود یه زمان ورود به سیستم در نظر بگیرید:

active

برای این کار به بخش logon hours کلیک کنید تا کادر زیر ظاهر شود. که می توانید بسته به نیازتان یه تایم مشخص به یک کاربر در نظر بگیرید که چه زمان هایی و چه روزهایی به سیستم ورود و دسترسی داشته باشد. اگر بخش هایی را انتخاب کنید بعد logon denied  را بزنید کاربر در آن بازه زمانی که انتخاب کردید به سیستم ورود نخواهد کرد. و اگر گزینه  logon permitted  را انتخاب کنید کاربر در بازه تعریف شده شما امکان ورود خواهد داشت گزینه دیگر به نام log on to  وجود دارد که می توانید مشخص کنید که کاربر از طریق چه سیستمی امکان ورود داشته باشد.

active

در تصویر 10  بخش  profile را کلیک کنید تا شکل زیر ظاهر شود:

active

در این بخش در قسمت user profile می توانید برای تمام کاربران خود یک محل مناسب برای profile  آن ها ایجاد کرده یعنی profile  تمامی کاربران در ادرسی در سرور اصلی قرار می گیرد و در بخش home folder  می توانید می توان برای تمام کاربران خود یک درایو مجازی ایجاد کرده که تمام اطلاعات خودرا در درون آن قرار دهند و درواقع از طریق share  در سرور اصلی این اطلاعات به  کاربران دیگر ارسال می شود.

در تصویر 11 در تب telephone  می توانید اطلاعات تماس کاربران را مشاهده و ویرایش نمایید.

active

در تصویر 12 در تب می  organization می توانید نوع کار نام شرکت و… را مشخص کنید.

active

در تصویر 13 در تب remote control به کاربر این اجازه داده شود که از راه دور به سیستم مورد نظر ارتباط یا remote داشته باشد.

active

در تصویر 14 در بخش remote desktop services profile  همانند تب profile می توانید برای کاربران خود که به صورت remote  وارد سیستم دیگر می شوند profile  مشخص و هارددیسک مجازی برروی سرور اصلی خود در نظر بگیرید تا تمامی اطلاعات کاربران ثبت و در دسترس باشند.

active

در تصویر 15 در تب + com برای ایجاد partition های خاص برای کاربران باشد تا برنامه های com  خود را اجرا کنند در واقع یک برنامه نویسی شی گرا می باشد.

active

در تصویر 16 کادر  member of این توانایی خواهید داشت که کاربر خاص را عضو گروه خاصی کنیم ( گروهی می توان ایجاد کرد و مجوز خاصی به این گروه و کاربرای درون آن اختصاص دهیم )

active

در تصویر 17 در تب dial – in  به کاربر این توانایی داده می شود که در بیرون از شبکه سازمان خود به شبکه  سازمان متصل شده در واقع می توانیم یک ip address  برای کاربر موردنظر به شکل دستی وارد کرده و کارهای دیگر نیز در این بخش انجام دهید .

active

در تصویر 18 در تب environment  می توانید مشخص کنید که هنگامی که کاربر وارد سیستم شد چه نرم افزاری برای او اجرا شود.

active

در تصویر 19 در تب sessions به عنوان مدیر شبکه می توانید مشخص کنید که کاربر مورد نظر تا چه زمانی در سیستم باشد و اگر پشت سیستم نیست و سیستم بیکار است در چه زمانی از سیستم خارج شود.

active

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hivanetwork.ir/?p=19591
اشتراک گذاری:
آرش صفرزاده
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد بررسی سرویسactive directory users and computer در ویندوز سرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.